
I slutningen af september mødtes Dansk Erhverv med kulturminister Joy Mogensen (S). På dagsordenen var bl.a. organisationens holdning til mediernes rammevilkår, der bliver udstukket i forbindelse med en medieaftale.
De kommende forhandlinger på Christiansborg skal erstatte medieaftalen, der blev indgået sidste år under den daværende VLAK-regering, fordi der ikke længere er flertal bag aftalen, og er et område, Dansk Erhverv er "meget optaget af for tiden", fortæller fagchef for medier og kreative erhverv, Charlotte Enevoldsen.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra PolicyWatch
Vestager forventer techlov træder i kraft inden for et år
Europa-Parlamentet arbejder på højtryk for at få stemt de to kommende techlovpakker igennem inden sommer, så de sidste skridt kan tages i efteråret. Allerede næste forår forventes store dele af de to lovpakker at træde i kraft, melder EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager og EU-parlamentariker Christel Schaldemose.