En del af Watch Medier

PolicyWatchfredag3. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
15.05.2020kl. 07.43

Ellemann stiller ultimativt krav til Mette F. om skattestop

Det er ikke regeringens ambition at sætte skatten op, siger statsministeren som svar til Venstres formand.
Foto: Philip Davali//
AF RITZAU

Det er et ultimativt krav for Venstre, at der er et skattestop under genopretningen efter coronakrisen.

Det siger Jakob Ellemann-Jensen, formand for Venstre, under torsdag aftens tv-debat, som både bliver sendt på både DR og TV 2.

"Hvis vi hæver skatterne i det her land, så skubber vi arbejdspladser ud af landet. Der er rigeligt med danskere, som har mistet deres arbejde. Vi er nødt til at sikre at de kan komme på arbejde igen," siger Jakob Ellemann-Jensen.

"Og jeg vil bare sige meget klart, hvis man vælger den vej, hvor man mener, at der skal være højere skatter og højere afgifter, så bliver det uden Venstre."

Statsminister Mette Frederiksen (S) fastslår, at regeringen ikke har planer om øgede skatter.

"Regeringens svar er ikke at sætte skatten op. Det vil være et mærkværdigt svar til et dansk erhvervsliv, der står i en rigtig, rigtig svær situation," siger Mette Frederiksen.

De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, siger, at Venstres skattestop ikke er nok.

Danske virksomheder er i international konkurrence. Derfor skal skatterne ned, hvis man skal holde hånden under arbejdspladserne, mener Pape.

Pernille Skipper, politisk ordfører i Enhedslisten, siger derimod, at de bredeste skuldre skal bære. Det er blandt andet de virksomheder, der har fået store skattelettelser.

Efter debatten bliver Mette Frederiksen af journalister spurgt, om hun overvejer at sætte skatten ned.

Til det svarer hun:

"Det er i hvert fald en rigtig god idé at understøtte, at danskerne kommer ud og bruger penge. Hvordan vi præcis skal gøre det, kommer vi altså til at buge lidt mere tid på at diskutere med hinanden, for det lyder så let, men vi skal også helst være sikre på, at pengene rent faktisk bliver brugt," siger hun.

Mette Frederiksen vil undgå, at de penge, danskerne får ud af eventuelle skattelettelser, havner på op en opsparing.

"Det kan være meget godt i andre situationer, men her og nu synes jeg faktisk, at Søren Pape (formand for De Konservative, red.) har sagt det meget klart, at der er noget fædrelandskærlighed ved at lade dankortet svinge," siger hun.

Snart kan du sidde tættere på sidemanden – men ideelt set bliv hjemme 

Ekspertgruppe får 10 dage: "Det er et voldsomt tidspres"

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Photo: Rune Fogh Sørensen, Dansk Erhverv
Virksomheder

Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave

Det var en veloplagt digitaliseringsminister, der torsdag gæstede Dansk Erhvervs digitaliseringspolitiske topmøde. Hun pegede på grøn omstilling, øget arbejdsudbud og tilliden hos mindre digitale danskere som de vigtigste digitale emner, vi står overfor.
  • Digitaliseringspulje åbner for SMV’er
  • Ny minister: Digitalt udfordrede skal kun søge fritagelse én gang
Photo: Yves Herman
Nyheder

Vestager: Uklart hvor meget statsstøtte vil give til grøn omstilling

For abonnenter

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Her er den nye it-ministers politiske planer

For abonnenter

EU-kommissær Margrethe Vestager | Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025

Læs også

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

Pensionspengetanken ATP må laves helt om. Det er konklusionen i ny analyse, som professor Jesper Rangvid og lektor Henrik Ramlau-Hansen har lavet.

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Her er den nye it-ministers politiske planer

Marie Bjerre er den nye brede regerings minister for digitalisering, og hun har nu fremlagt sine politiske digitale planer for Folketinget. 

For abonnenter

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

Den ”væsentligste hovedkilde” til at nedbringe ventetiderne ved domstolene bliver effektiviseringer, slog justitsministeren fast under samråd. Det er ”ikke realistisk” at finde milliardbeløb, sagde han.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer – 2. feb.
  • Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave – 2. feb.
  • Vestager: Uklart hvor meget statsstøtte vil give til grøn omstilling – 2. feb.
  • Ændring af omdiskuteret aldersgrænse for retsmæglere sendt i høring – 2. feb.
  • CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse – 2. feb.
  • Ørsted klar til at skrue ned for investeringer i havvind – 2. feb.
  • Grenaa-direktør kritiserer rapport bestilt af Aarhus Havn om udvidelse – 2. feb.
  • Her er den nye it-ministers politiske planer – 2. feb.
  • EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet – 1. feb.
  • Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025 – 1. feb.
Flere nyheder

Watch Job

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Head of Business Development

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge