En del af Watch Medier

PolicyWatchonsdag1. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
10.03.2020kl. 16.30

Regeringen vil give kompensation for arrangementer

En ny ordning skal kompensere arrangører af begivenheder, der er påvirket af coronavirus, oplyser regeringen..
Foto: Ida Guldbæk Arentsen//
AF RITZAU

Regeringen vil yde kompensation til arrangører af større arrangementer, der er påvirket af anbefalinger på baggrund af coronavirus. Det meddelte regeringen på et pressemøde tirsdag.

Det drejer sig om arrangementer med flere end 1000 deltagere. For at få kompensation skal de have været aflyst, udskudt eller "ændret væsentligt" som følge af statsministerens opfordring til at aflyse begivenheder.

"Sportsklubber, koncertarrangører, messer og andre, der har været nødt til at aflyse eller afholde uden deltagere kan søge kompensation for de tab, der har været," sagde erhvervsminister Simon Kollerup (S) tirsdag på et pressemøde.

Arrangementer med mellem 500 og 1000 deltagere kan også få kompensation. Det kræver, at de er målrettet folk i risikogrupper - som ældre og svage.

Ordningen skal ifølge regeringen gælde arrangementer, der skulle finde sted fra den 6. marts til den 31. marts.

"Arrangører, som har planlagt arrangementer med +1000 deltagere i de kommende måneder, bør allerede nu udvise ansvarlighed ved at nedbringe omkostningerne, skriver regeringen i en pressemeddelelse."

Kompensationsordningen er indtil videre et forslag fra regeringen. For at den træder i kraft, kræver det, at et flertal i Folketinget siger ja til den.

Den skal konkret give kompensation for tabte indtægter ved aflysning. Og for merudgifter ved udskudte arrangementer.

De danske myndigheder anbefaler, at arrangementer med over 1000 mennesker aflyses for at mindske spredningen af coronavirus. Det varslede statsminister Mette Frederiksen (S) fredag.

Indtil videre er det dog en opfordring og ikke et påbud, understregede statsministeren.

Ordningen med kompensation var et af flere initiativer, regeringen præsenterede tirsdag.

Der skal også nedsættes en særlig "corona-enhed". Den skal "afhjælpe erhvervenes aktuelle udfordringer", skriver regeringen.

Samtidig forlænges virksomheders frist for momsafregning. Det skal hjælpe de firmaer, der som følge af virusset har få penge på kistebunden.

Initiativerne er ifølge finansminister Nicolai Wammen (S) de første af flere greb i værktøjskassen.

"Dagen er kommet til at bruge et af de helt store værktøjer, vi har. Det, vi præsenterer i dag, er førstebølgen. Der kommer mere," sagde Nicolai Wammen på pressemødet.

Hvis der senere eksempelvis er brug for at sparke gang i økonomien, kan regeringen sætte gang i byggerier eller tage andre midler i brug, sagde finansministeren.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Finn Frandsen/Politiken/Ritzau Scanpix/Politiken
Christiansborg

Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet

Center for Cybersikkerhed har hævet trusselsniveauet for cyberaktivisme fra middel til høj. (Opdateret) 
  • Center for Cybersikkerhed forventer flere overbelastningsangreb: "Det er en del af normalbilledet"
  • Seks initiativer skal styrke cybersikkerhed i vandsektoren
Foto: Jens Dresling
Region/Kommune

Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse

Kommissionsformand Ursula Von der Leyen præsenterer ny energi-plan i morgen | Foto: Markus Schreiber/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier

Foto: Miriam Dalsgaard
Christiansborg

Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing

Foto: Thomas Borberg
EU

Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder

For abonnenter

LNG-terminal i Tyskland | Foto: Michael Sohn/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU hyrer firma til fællesindkøb af gas

Læs også

Lars Rohde stopper ved udgangen af januar som nationalbankdirektør for at gå på pension. Siden midten af 1980'erne har han befundet sig i toppen af den danske finanssektor. | Foto: Jens Dresling
Fokus

Held og tilfældets magt har bidraget til nationalbankdirektørs 40 år i finanssektorens top

1. februar bliver slutdatoen på en karriere, der i mere end tre årtier har bragt Lars Rohde ind i landets mest magtfulde cirkler. Men meget er kommet til ham ved held og tilfældighed.

For abonnenter

Energiminister Lars Aagaard, erhvervsminister Morten Bødskov og USA's ambassadør er mødtes for at indlede et samarbejde, der skal sætte gang i grøn vækst. | Foto: BO AMSTRUP/Bo Amstrup
Christiansborg

Danmark og USA vil indlede nyt samarbejde om grøn vækst

Nyt samarbejde mellem Danmark og USA skal fremme både grøn vækst og finde nyt potentiale for de danske virksomheder i forbindelse med USA’s nye kæmpepakke til grøn omstilling. 

For abonnenter

Troels Ranis, direktør for DI Energi, understreger, at det er nødvendigt at sætte skub på rammeaftalerne for gørn energi. | Foto: PR / Dansk Industri
Virksomheder

Energi-chefer efterspørger mere hastighed fra politikerne

Både Ørsted, Copenhagen Infrastructure Parters og DI Energi appellerer til, at de grønne ambitioner på havvind bliver indfriet og med det rammerne for at komme af med energien igen i form af PTX og brintinfrastruktur.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder – 31. jan.
  • Borgerpanel er negativt stemt over for havneudvidelse – 31. jan.
  • Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing – 31. jan.
  • Sundhedsdatastyrelsen præsenterer ny strategi – 31. jan.
  • Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse – 31. jan.
  • EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier – 31. jan.
  • EU hyrer firma til fællesindkøb af gas – 31. jan.
  • Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet – 31. jan.
  • Danske virksomheder skal starte eksportmotoren efter lav vækst – 31. jan.
  • Tidligere miljøminister vil have planer for energiparker til sommer – 31. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Scrum Master with a practical approach

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge