En del af Watch Medier

PolicyWatchtorsdag9. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
20.11.2022kl. 12.19

Klimaaftale rakkes ned som uambitiøs på vigtigt temperaturmål

Ny klimafond kan fungere som murbrækker til CO2-reduktioner ved næste års topmøde, mener energiorganisation.
Kristian Jensen, der er administrerende direktør i Green Power Denmark ser potentiale i en ny klimafond. | Foto: Green Power Denmark
Kristian Jensen, der er administrerende direktør i Green Power Denmark ser potentiale i en ny klimafond. | Foto: Green Power Denmark
AF RITZAU

Aftalen på klimakonferencen COP27 er langtfra ambitiøs nok, når det kommer til reduktion af drivhusgasser samt at nå målet om maksimalt 1,5 graders temperaturstigning.

Det mener både erhvervsorganisationen Dansk Industri (DI) og Green Power Denmark, der er en interesseorganisation for den danske energisektor.

”Der skal større indsatser til, og de skal ske hurtigere, hvis vi skal gøre os nogen forhåbninger om at holde temperaturstigninger på 1,5 grader i slutningen af dette århundrede,” siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i DI, i en pressemeddelelse.

De danske organisationer hører dermed til koret af kritikere af aftalen, når det kommer til reduktioner og 1,5 graders-målet.

Stadig på akutafdelingen

Også EU’s klimachef, Frans Timmermans, samt António Guterres, der er generalsekretær i FN, har sagt, at det er for lille et skridt, der er taget med aftalen, som blev indgået tidligt søndag morgen.

”Vores planet er stadig på akutafdelingen,” siger Guterres blandt andet.

Ender temperaturen højere end de 1,5 grader, når kalenderen viser 2100, kan det få store konsekvenser. Jo tættere man kommer 2,0 grader, jo mere vil vandstanden stige, og havet i Arktis vil betydeligt oftere blive isfrit.

Står det til DI, bør man gribe opgaven med reduktioner an ved at øge finansieringen til klimatilpasning. Organisationen kalder en global pris på CO2 for en ”ideel løsning”, så de, der udleder meget CO2, betaler for det.

”Det kommer ikke til at ske lige med det første, men EU er frontløbere med en høj CO2-kvotepris og en særlig klimamekanisme, der sætter en CO2-pris på produkter, der importeres til EU,” siger Anne Højer Simonsen i pressemeddelelsen.

Kristian Jensen, der er administrerende direktør i Green Power Denmark, ser derimod potentiale i en klimafond, der er vedtaget på COP27, og som han kalder for en vigtig murbrækker.

Pres på storudledere

Fonden skal dække tab og skader, som ulande har haft i forbindelse med klimaforandringer. Hvordan den skal finansieres, er ikke fastlagt.

Men ved at de rige lande viser, at de leverer på fonden, kan det rykke noget til næste års internationale klimatopmøde, mener Kristian Jensen.

”Jeg tror, at det er en vigtig murbrækker i forhold til at få nedbrudt modstanden mod de nødvendige reduktioner,” siger han.

Ifølge Kristian Jensen kan det få ulande til at øge presset på storudledere af drivhusgasser. Han nævner som eksempler de arabiske lande, Kina og Indien.


Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Mads Claus Rasmussen
Christiansborg

Ordførere vil have minister til at teste mulighed for importstop af spildevand

Miljøstyrelsens vurdering af RGS Nordics nyttiggørelse af importeret spildevand kalder på yderligere granskning, mener flere miljøordførere under onsdagens samråd. 

For abonnenter

Foto: Jonas Olufson
Christiansborg

Miljøminister: Vi kan ikke nægte import af norsk spildevand

Heidi Bank (V) | Foto: Martin Sylvest / Ritzau Scanpix
Christiansborg

Heidi Bank skal holde sædet varmt for sygemeldt Ellemann

Foto: Fabian Bimmer/Reuters/Ritzau Scanpix
Global

Dansk life science-eksport fortsætter gode takter og slår rekord

For abonnenter

Photo: Henning Bagger
Nyheder

Vestas efterlyser europæisk pendant til amerikansk billionpakke

For abonnenter

Martin Præstegaard har siden juli 2022 været adm. direktør i ATP. | Foto: Gregers Tycho
PolicyWatch

ATP afviser politisk ønske fra regeringsgrundlag

For abonnenter

Læs også

Foto: Green Power Denmark / Pr
Nyheder

Kristian Jensen raser mod regeringen

”Fuldstændig uhørt” og ”et brud på dansk energipolitik”, lyder det fra Green Power Denmark om regeringens beslutning om at sætte åben dør-projekterne i bero. 

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Energinet afviser lovsjusk om producentbetaling

Der er intet at komme efter, lyder det fra Energinet, efter Green Power Denmark har indleveret officiel klage over producentbetalingsmetode.

For abonnenter

Foto: Joachim Adrian
Virksomheder

Høje energipriser giver varmepumper større økonomisk fordel

Varmepumper udnytter energien bedre end et gasfyr. Derfor har energikrisen gjort den økonomiske fordel større.

Job

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Heidi Bank skal holde sædet varmt for sygemeldt Ellemann – 8. feb.
  • Ordførere vil have minister til at teste mulighed for importstop af spildevand – 8. feb.
  • Miljøminister: Vi kan ikke nægte import af norsk spildevand – 8. feb.
  • Dansk life science-eksport fortsætter gode takter og slår rekord – 8. feb.
  • Vestas efterlyser europæisk pendant til amerikansk billionpakke – 8. feb.
  • Regeringspartier slår ring om ATP efter "hårdt" og "trist" år – 8. feb.
  • Ny intern CO2-skat skal få grøn omstilling ud i hele DSV: "Det her må ikke blive oppe i hjørnekontorerne" – 8. feb.
  • Region klar til at sende Danfoss-forurening i udbud efter forsinkelse – 8. feb.
  • Domstoles prioritering af særlige sagstyper bliver justeret – 8. feb.
  • XL-Byg venter "benhård rekrutteringskamp" efter nyt dyk i elevtal – 8. feb.
Flere nyheder

Job

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Watch Job

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

  • Om PolicyWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge