En del af Watch Medier

PolicyWatchsøndag29. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
07.11.2018kl. 13.28

Minister lover mere kontrol med udenlandske lastbilchauffører efter politisk pres

Et flertal i Folketinget uden om regeringen vil have bedre kontrol med, om udenlandske lastbilchauffører overholder reglerne. Regeringen lover at styrke indsatsen for ordnede forhold markant, lyder det fra beskæftigelsesministeren (Opdateret).
Troels Lund Poulsen. | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
AF STEFFEN MOSES OG PETER SØNDERGAARD

Der skal være bedre kontrol med udenlandske lastbilchauffører, mener et flertal i Folketinget uden om regeringen, efter Fagbladet 3F har afsløret, hvordan filippinske chauffører bliver betalt ned til 15 kr. i timen.

Derfor havde Socialdemokratiet, SF, Enhedslisten og Dansk Folkeparti indkaldt beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen og transportminister Ole Birk Olesen (LA) til en hasteforespørgsel i folketingssalen onsdag.

"Anledningen til dagens debat er meget beskæmmende. Beskæmmende fordi vi ser, at udenlandske chauffører er stuvet sammen på meget lidt plads og lever under forhold, der er helt uacceptable efter dansk standard. Det kan ikke være rigtigt, at vi i 2018 ser sådanne forhold," sagde Troels Lund Poulsen fra Folketingets talerstol.

Vi vil som led i de igangværende finanslovforhandlinger for næste år markant styrke indsatsen for ordnede forhold, hvor en styrket kontrolindsats for ordnede forhold står centralt"

Troels Lund Poulsen, beskæftigelsesminister

Teksten, der skal til afstemning i Folketinget, pålægger ifølge Ritzau regeringen at sikre øget kontrol på veje og rastepladser, og at EU-reglerne for udstationerede chauffører overholdes. Derudover skal regeringen arbejde for, at man fremover sikrer danske løn- og arbejdsforhold, når det gælder udenlandske transporter i Danmark.

"Jeg vil gerne fra starten af debatten sige, at regeringen tager på det kraftigste afstand fra, at udenlandske chauffører lever under sådanne forhold. Det er helt uacceptabelt. Det er særdeles kritisabelt, at visse virksomheder har det som forretningsmodel af udnytte og spekulere i reglerne om fri bevægelighed på bekostning af anstændige løn- og arbejdsvilkår," sagde Troels Lund.

"Det er kritisabelt, uanset om der er tale om EU-borgere eller tredjelandsborgere. Det for mig ikke meningen med EU-samarbejdet, at vi skal acceptere smarte forretningskonstruktioner, der giver unfair konkurrence til de heldigvis mange danske virksomheder, der har orden i tingene, og som sikrer anstændige løn- og arbejdsvilkår til deres ansatte," tilføjede han.

Styrket indsats på finansloven

Regeringen vil tage fat om problemet i forbindelse med finansloven for 2019.

"Vi vil som led i de igangværende finanslovforhandlinger for næste år markant styrke indsatsen for ordnede forhold, hvor en styrket kontrolindsats for ordnede forhold står centralt," sagde Troels Lund Poulsen.

Fagbladet 3F har afsløret, at omkring 200 filippinske chauffører har boet i primitive lejre i Padborg og arbejdet til lønninger på ned til 15 kr. i timen.

"Vi har jo gjort opmærksom på problemet tidligere, men transportministeren har valgt ikke at gøre noget ved det. Det bliver sværere at undlade, hvis et flertal i Folketinget pålægger ham det," siger Socialdemokratiets transportordfører Rasmus Prehn til Ritzau.

Troels Lund Poulsen siger til Folketinget, at han vil indkalde arbejdsmarkedets parter til drøftelser om, hvordan man løser problemet, ligesom han vil indkalde partierne på Christiansborg for at finde løsninger.

Relaterede artikler:

  • Simon Emil Ammitzbøll-Bille. | Foto: Ritzau Scanpix/Jonas Olufson.

    Regeringen langt fra at indfri egen målsætning for job og vækst

  • Troels Lund Poulsen. | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

    Dansk Erhverv ønsker sig bedre jobindsats i kommunerne

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Statsminister står fast efter møde med kritisk bagland

Når man har ansvar, skal man også kunne træffe upopulære beslutninger, siger statsminister Mette Frederiksen.
  • Økonomer kalder det unødvendigt at afskaffe store bededag
  • Ellemann om ultimatum om store bededag: Vi er kommet videre
Pelle Dragsted, skatteordfører for Enhedslisten.. | Foto: Jens Dresling
Virksomheder

EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud

For abonnenter

I 2012 blev 94.000 optaget på en erhvervsuddannelse. Sidste år lød det tal på 64.000. Hos Dansk Erhverv mener man, at det blot viser behovet for handling og tiltag på området. Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år

Ifølge Aquaporin skal virksomhedens vandrensningsteknologi ses som et supplement til den kommunale vandrensning herhjemme. | Foto: Aquaporin/pr
Virksomheder

Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler

For abonnenter

Foto: Pr / Ok
Virksomheder

OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune

For abonnenter

Transportminister Thomas Danielsen (V) kan ikke love en milliardstor hjælp til transportbranchen. | Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Minister afviser brancheudspil: Regeringen har ingen planer om milliardpulje til grønne lastbiler

For abonnenter

Læs også

Foto: Pr / Ancotrans
Virksomheder

Nyt brancheudspil foreslår milliardpulje til køb af grønne lastbiler

Skal der gang i den grønne omstilling af den tunge transport, er der brug for et statsligt skub. Derfor foreslår Dansk Erhverv, Volvo og Rådet for Grøn Omstilling en ny støtteordning på 2 mia. kr.

For abonnenter

Gebyrindtægter udgør i dag tæt på halvdelen af bankernes samlede netto rente- og gebyrindtægter. | Foto: Lærke Posselt
Virksomheder

Tæt på fordobling: Banker har sendt gebyrindtægter på himmelflugt

Bankernes gebyrindtægter er vokset markant, siden negative renter blev introduceret. Forbrugerrådet vil have gebyrer rullet tilbage, mens banklobby kalder stigning ”nødvendig.”

For abonnenter

Analysechef i ATP, Michael Jørgensen, mener, at det er på tide at få genoptaget diskussionen om fremtidens pension. | Foto: PR/ATP
Virksomheder

Ny rapport: To knaster skal høvles af for at bevare opbakningen til pensionssystemet

I ny rapport om pensionssystemets aktuelle sundhedstilstand peger ATP på to spørgsmål, der skal tages livtag med. Begge fik også Pensionskommissionens opmærksomhed sidste år.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Statsminister står fast efter møde med kritisk bagland – 11.00
  • Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler – 27. jan.
  • EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud – 27. jan.
  • Borgmester vil mindske antallet af parter bag Aarhus Letbane efter it-fejl – 27. jan.
  • Lokalforening kritiserer proces for Aarhus' nye renseanlæg – 27. jan.
  • OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune – 27. jan.
  • Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år – 27. jan.
  • Danske tankstationer i Forbrugerombudsmandens lys – 27. jan.
  • Fødevareministeren vil screene flere fødevarer for PFAS – 27. jan.
  • Tidligere DF-næstformand skal sikre brancheforening adgang til politikere – 27. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Revisor med minimum et par års erfaring

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge