En del af Watch Medier

PolicyWatchlørdag28. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
04.11.2019kl. 16.17

SF og EL vil frede grøn check i finansloven

R vil indføre flyafgifter og afskaffe den grønne check for at betale for grøn omstilling. Nej, siger SF og EL.
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
AF RITZAU

Hvor skal pengene komme fra?

Det klassiske spørgsmål i forhandlingerne om finansloven begynder nu for alvor at presse sig på for S-regeringen og dens støttepartier.

Mandag mødes finansminister Nicolai Wammen (S) for første gang med både De Radikale, SF og Enhedslisten på én gang. Det ses som et tegn på, at forhandlingerne nu går ind i næste fase, hvor partierne skal til at give, tage og finde på nye finansieringskilder, hvis ambitionerne skal indfris.

Enhedslistens politiske ordfører Pernille Skipper siger:

"Hvis vi både skal sikre penge til mere velfærd og mere natur, så skal regeringen øge den samlede økonomiske ramme," siger Pernille Skipper forud for forhandlingerne. 

Her mødte De Radikales leder Morten Østergaard op med flere konkrete forslag, der kan skaffe penge til at tage hul på ambitionen om blandt andet 70 procents reduktion i udledningen af drivhusgasser. 

De Radikale foreslår blandt andet, at afskaffe boligjobordningen, indføre flyafgifter og afskaffe den grønne check, for at finde penge til grøn omstilling.

"Tiden er kommet til at indfri de håb, som er skabt på både det grønne- og på børneområdet. Det kan man ikke læse ud af regeringens finanslovsudspil, og det er der, forhandlinger står."

"Vores oplevelse er, at finansministeren og Socialdemokraterne hænger i bremsen," siger Morten Østergaard.

Han møder dog også modstand fra SF og Enhedslisten. Begge partier siger eksempelvis nej til at fjerne den grønne check, som De Radikale har foreslået i partiets økonomiske 2030-plan.

Den grønne check blev indført for at kompensere pensionister og folk med lave indkomster, så afgifter på det grønne område ikke rammer socialt skævt. Og står det til Enhedslisten, så er den totalfredet i finanslovsforhandlingerne.

"Det kommer ikke til at ske med Enhedslistens stemmer. Vi har tværtimod foreslået og også krævet, at hvis vi skal se på afgifter på eksempelvis benzin og fly, så skal pengene gå tilbage til dem, der har de laveste indkomster ved at forhøje den grønne check. Så Enhedslisten kommer ikke til at forringe den grønne check. Det er helt umuligt," siger Pernille Skipper.

Heller ikke SF's formand Pia Olsen Dyhr ser en mindre grøn check som vejen til at skaffe flere penge til grøn omstilling, der er en af de største fælles ambitioner for de fire partier.

"Vi skal snakke om finansiering, og der er SF åben for forslag, men det skal være de bredeste skuldre, der bærer mest." 

"Vi er ikke villige til at skære i den grønne check. For det betyder, at nogle af dem, der har det allersværest, kommer til at mærke den grønne omstilling allerhårdest," siger Pia Olsen Dyhr.

Regeringen er klar til at se på regulering af sociale medier

Folketinget afsætter 67 millioner til it-projekt 

Relaterede artikler:

  • Foto: Dado Ruvic/REUTERS / X02714

    Regeringen er klar til at se på regulering af sociale medier

    For abonnenter

  • Foto: Finn Frandsen

    Folketinget afsætter 67 millioner til it-projekt

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Pelle Dragsted, skatteordfører for Enhedslisten.. | Photo: Jens Dresling
Virksomheder

EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud

Enhedslisten er ligesom SF skuffede over regeringens udmøntning af EU’s forordning, der indebærer et indtægtsloft og et solidaritetsbidrag fra elindustrien. Partiet under sig blandt andet over, at de fossile selskaber kun beskattes i 2023 og vil forfølge sagen ”benhårdt”. 
  • Beskedent dansk provenu fra elloft og fossilt bidrag
  • Rådgivere: Prisloft skaber bekymring blandt danske elvirksomheder

For abonnenter

I 2012 blev 94.000 optaget på en erhvervsuddannelse. Sidste år lød det tal på 64.000. Hos Dansk Erhverv mener man, at det blot viser behovet for handling og tiltag på området. Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år

Ifølge Aquaporin skal virksomhedens vandrensningsteknologi ses som et supplement til den kommunale vandrensning herhjemme. | Photo: Aquaporin/pr
Virksomheder

Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler

For abonnenter

Foto: Pr / Ok
Virksomheder

OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune

For abonnenter

Transportminister Thomas Danielsen (V) kan ikke love en milliardstor hjælp til transportbranchen. | Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Minister afviser brancheudspil: Regeringen har ingen planer om milliardpulje til grønne lastbiler

For abonnenter

Foto: Torben Salomonsen
Virksomheder

Ny konfliktfuld konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers

For abonnenter

Læs også

Foto: Joachim Adrian
Virksomheder

Danske tankstationer i Forbrugerombudsmandens lys

Tankstationerne i Danmark reserverer penge på kundernes konto uden deres samtykke, og den går ikke, lyder det fra Forbrugerombudsmanden, der de senere år har modtaget klager.

For abonnenter

Lars Rohde stopper ved udgangen af januar som nationalbankdirektør for at gå på pension. Siden midten af 1980'erne har han befundet sig i toppen af den danske finanssektor. | Foto: Jens Dresling
Fokus

Held og tilfældets magt har bidraget til nationalbankdirektørs 40 år i finanssektorens top

1. februar bliver slutdatoen på en karriere, der i mere end tre årtier har bragt Lars Rohde ind i landets mest magtfulde cirkler. Men meget er kommet til ham ved held og tilfældighed.

For abonnenter

Foto: Torben Salomonsen
Virksomheder

Ny konfliktfuld konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers

To uger efter at Fødevarestyrelsens rejsehold brugte 13 timer hos Skare Meat Packers’ lager, mødte styrelsen op igen - denne gang til polititrusler fra medejer Gitte Skare, skriver Berlingske.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler – 27. jan.
  • EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud – 27. jan.
  • Borgmester vil mindske antallet af parter bag Aarhus Letbane efter it-fejl – 27. jan.
  • Lokalforening kritiserer proces for Aarhus' nye renseanlæg – 27. jan.
  • OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune – 27. jan.
  • Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år – 27. jan.
  • Danske tankstationer i Forbrugerombudsmandens lys – 27. jan.
  • Fødevareministeren vil screene flere fødevarer for PFAS – 27. jan.
  • Tidligere DF-næstformand skal sikre brancheforening adgang til politikere – 27. jan.
  • Beskedent dansk provenu fra elloft og fossilt bidrag – 27. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Scrum Master with a practical approach

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • People and Operations Partner

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge