En del af Watch Medier

PolicyWatchsøndag5. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
19.12.2018kl. 10.07

Britiske virksomheder kritiserer brexit-forløb

Erhvervsgrupper advarer om, der ikke er nok tid til at forberede et brexit uden en aftale.
Foto: Ritzau Scanpix/AP Photo/Frank Augstein
AF RITZAU

Britiske virksomheder kritiserer deres politikere for at have for megen fokus på interne stridigheder i stedet for at forberede det britiske farvel til EU - også kaldet brexit.

De advarer om, at der ikke er nok tid til at forberede et hårdt brexit, som er en udtræden af EU uden en aftale, rapporterer BBC. 

Der er 100 dage til den britiske udtræden, og der er kommet advarsler i fælles erklæringer fra Det Britiske Handelskammer, Det Britiske Industriforbund og adskillige andre store erhvervsorganisationer.

"Virksomhederne er skrækslagne over, at den nuværende udvikling, hvor politikerne har deres fokus på stridigheder mellem forskellige politiske grupperinger snarere end på de praktiske forberedelser, som erhvervslivet har brug for," hedder det i erklæringen, som repræsenterer hundredtusinder af britiske virksomheder.

Virksomhederne advarer om at de ikke har indledt forberedelser, og ikke kan forventes at klare det i det korte tidsrum, som de har.

Nøgleministrene i premierminister Theresa Mays regering mødtes tirsdags for at drøfte forberedelserne frem til en situation uden en aftale. 

Men i erhvervslivet advarer mange virksomheder mod at tro på, at en situation uden en aftale kan løses henad vejen.

Ian McCartney, der er direktør for strategi hos Wilson Tool, som har åbnet en afdeling i Tyskland, siger til BBC, at det er svært for erhvervslivet at forstå, hvor rodet situationen reelt er i det politiske liv.

En eksportør af sportsstøj, Shaun Loughlin fra FreestyleXtreme, har åbnet et kontor i Rumænien og planlægger at åbne et varehus i Tyskland.

"Vi har brug for at få at vide, at en aftale ligger fast i morgen - ikke i marts," siger han og tilføjer:

"Dette er den sidste chance. Der kommer ikke en mere."

Ifølge arbejderpartiet Labour opnåede May "ingenting" ved EU-topmødet.

May udskød i sidste uge afstemningen om den brexitaftale, hendes regering har forhandlet sig frem til med EU.

Afstemningen skal i stedet holdes i tredje uge i januar.

Premierministeren understregede mandag, at valget står mellem Mays aftale, ingen aftale eller intet brexit overhovedet.

/ritzau/

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) skal i ny medieaftale finde en "landingsbane" for det kulturbidrag – også kaldet streamingskat – som S-regeringen vedtog, men som mødte kritik fra Venstre og Moderaterne. (Arkivfoto). | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Kulturminister vil tilpasse og lande bred medieaftale inden 2024

Foto: Danish Defence Command/Reuters/Ritzau Scanpix
Nyheder

Tyskland: Endnu ingen beviser for russisk sabotage på Nord Stream

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

”I dag meddeler jeg, at jeg har godkendt den første overførsel nogensinde af beslaglagte russiske midler til brug i Ukraine,” sagde Merrick Garland, USA's justitsminister, fredag. | Photo: Drew Angerer/AFP/Ritzau Scanpix
Global

USA klar til at sende beslaglagte oligarkmidler til Ukraine

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Læs også

(ARKIV) | Foto: Philipp Von Ditfurth/AP/Ritzau Scanpix
Nyheder

EU vil lempestatsstøtteregler til grøn teknologi til 2025

Statsstøttemilliarder fra flere sider får EU til at åbne for både nye skattefordele og statsstøtteindgreb for at sikre blandt andet bæredygtige investeringer i Europa. ”Det rækker på mange måder ud over det, som vi havde ønsket os,” vurderer Dansk Erhverv.

For abonnenter

Photo: Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix
Region/Kommune

Frederiksberg Kommune har forbudt brugen af Tiktok på ansattes telefoner

Frederiksberg Kommune siger nej tak til Tiktok, mens Tiktoks kinesiske ejerskab kalder beslutningen for meget ”uheldig.”

For abonnenter

Foto: Pr / Flixbus
Virksomheder

Tyske Flix kritiserer konkurrence fra DSB i Danmark

Statsejede transportselskaber giver en ”forvrænget konkurrencesituation” for tyske Flix i Norden – og det er værst i Danmark, fortæller nordisk direktør til MobilityWatch. DSB afviser, at selskabet aktivt konkurrerer med Flix på prisen.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Tyskland: Endnu ingen beviser for russisk sabotage på Nord Stream – 4. feb.
  • Kulturminister vil tilpasse og lande bred medieaftale inden 2024 – 4. feb.
  • USA klar til at sende beslaglagte oligarkmidler til Ukraine – 4. feb.
  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 3. feb.
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 3. feb.
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 3. feb.
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 3. feb.
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Scrum Master with a practical approach

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Business Intelligence Specialist

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge