En del af Watch Medier

PolicyWatchsøndag5. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
23.01.2019kl. 12.18

Kritiseret italiener ønsker genvalg som EU-parlamentsformand

Antonio Tajani har været for anonym som formand for EU-Parlamentet, mener danske parlamentarikere.
Antonio Tajani går efter at blive genvalgt som formand for Europa-Parlamentet. | Foto: Ritzau Scanpix/FREDERICK FLORIN / AFP
AF RITZAU

Italieneren Antonio Tajani går efter at blive genvalgt som formand for Europa-Parlamentet og dermed gøre sin forgænger, Martin Schulz, kunsten efter. 

Tyskeren er hidtil den eneste, der har haft formandsposten to perioder i træk. 

Men flere danske - og andre EU-landes - parlamentarikere deler ikke Tajanis drøm. Han mangler gennemslagskraft, lyder dommen. 

"Han har ikke været specielt markant, og dermed har han ikke været et stærkt talerør for parlamentet. Det er skuffende," siger socialdemokraten Christel Schaldemose. 

Hun gætter på, at den 65-årige italiener er mere usikker på, hvad han kan tillade sig, og så har han en helt anden stil end Schulz. 

Måske var "mange uenige med socialdemokraten Martin Schulz", påpeger den danske parlamentariker, men ingen "var i tvivl om, at parlamentet var til stede og havde holdninger". 

"Tajani har været en smule mere anonym, og det er desværre noget, der går ud over parlamentets mulighed for at blive taget alvorligt - også på de store spørgsmål," siger Schaldemose. 

Radikale Jens Rohde (R), der hører til den liberale gruppe Alde, håber ikke, at Antonio Tajani bliver genvalgt. Han har ikke været god, mener parlamentarikeren. 

"Martin Schulz var meget bedre, og han var myreflittig. Han var god til at sætte parlamentet på landkortet, og det har Tajani på ingen måde været," siger Rohde. 

Rohde håber, at det bliver en kvinde som Margrethe Vestager, og han understreger "som", da den danske konkurrencekommissær måske ikke er et realistisk bud på grund af blandt andet valgsystemet. 

"Det er på tide, at vi får en kvinde som formand, og det er på tide at få en kvinde, der har noget folkelig gennemslagskraft, siger Jens Rohde.

For at blive valgt som formand skal Tajani i første omgang stille op som kandidat ved parlamentsvalget, der afholdes til maj. Først derefter kan han formelt gå efter posten. 

Tajanis talsmand har over for det Bruxelles-baserede medie EU Observer bekræftet italienerens ambition om en ny periode som formand. 

Parlamentarikere vælges for fem år. En formandsperiode er to et halvt år.

/ritzau/

Relaterede artikler:

  • EU-ledere til Storbritannien: Brexit-aftale kan ikke genforhandles

    For abonnenter

  • Det er ved dette rundbord, at EU's statsledere holdt brexit-topmøde onsdag aften. | Foto: Piroschka Van De Wouw/Ritzau Scanpix

    "Det er voldsomt uheldigt at brexit bliver ved med at trække ud"

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) skal i ny medieaftale finde en "landingsbane" for det kulturbidrag – også kaldet streamingskat – som S-regeringen vedtog, men som mødte kritik fra Venstre og Moderaterne. (Arkivfoto). | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Kulturminister vil tilpasse og lande bred medieaftale inden 2024

Foto: Danish Defence Command/Reuters/Ritzau Scanpix
Nyheder

Tyskland: Endnu ingen beviser for russisk sabotage på Nord Stream

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

”I dag meddeler jeg, at jeg har godkendt den første overførsel nogensinde af beslaglagte russiske midler til brug i Ukraine,” sagde Merrick Garland, USA's justitsminister, fredag. | Foto: Drew Angerer/AFP/Ritzau Scanpix
Global

USA klar til at sende beslaglagte oligarkmidler til Ukraine

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Læs også

Digitaliseringsminister Marie Bjerre har nu fået SMV:Digital-puljen under sit resortområde. | Foto: Ida Marie Odgaard
Virksomheder

Digitaliseringspulje åbner for SMV’er

I begyndelsen af februar bliver årets første SMV:Digital-pulje åbnet for ansøgninger. Den skal hjælpe de små og mellemstore virksomheder med rådgivning eller investeringer i digitalisering.

For abonnenter

Foto: Casper Dalhoff/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Grenaa-direktør kritiserer rapport bestilt af Aarhus Havn om udvidelse

Et samarbejde mellem Aarhus Havn og Grenaa Havn er blevet undersøgt af et konsulentfirma, som fik til opgave at belyse flere alternativer til en aarhusiansk havneudvidelse. Grenaas havnedirektør kan imidlertid ikke genkende det billede, rapporten tegner af mulighederne i Grenaa. Borgmester Jacob Bundsgaard (S) vil have kritikken undersøgt.

For abonnenter

Foto: Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix
Region/Kommune

Frederiksberg Kommune har forbudt brugen af Tiktok på ansattes telefoner

Frederiksberg Kommune siger nej tak til Tiktok, mens Tiktoks kinesiske ejerskab kalder beslutningen for meget ”uheldig.”

For abonnenter

Seneste nyt

  • Tyskland: Endnu ingen beviser for russisk sabotage på Nord Stream – 4. feb.
  • Kulturminister vil tilpasse og lande bred medieaftale inden 2024 – 4. feb.
  • USA klar til at sende beslaglagte oligarkmidler til Ukraine – 4. feb.
  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 3. feb.
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 3. feb.
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 3. feb.
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 3. feb.
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Business Intelligence Specialist

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Regnskabs-/økonomichef

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge