En del af Watch Medier

PolicyWatchtorsdag9. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
29.07.2019kl. 08.16

Resten af året er der overtræk på klodens ressourcer

Mandag, tre dag tidligere end sidste år, har menneskeheden brugt alle de ressourcer, kloden laver på et år.
Foto: Branden Camp / AP / Ritzau Scanpix
Foto: Branden Camp / AP / Ritzau Scanpix
AF RITZAU

Verdens 7,7 milliarder mennesker bruger langt flere ressourcer, end kloden kan nå at genskabe. Mandag har menneskeheden brugt dem alle, og resten af året bliver der tæret på reserverne.

Det viser en ny rapport fra Global Footprint Network. Dagen, kaldet "Earth Overshoot Day", falder tre dage tidligere i år end sidste år.

"Kigger man på, hvor mange ressourcer kloden kan forny på et år, så har vi brugt dem i dag. Så resten af året tager vi af kontoen - bruger flere fisk, end der kommer til, mere træ, end der bliver tilføjet. Så vi er i underskud, og det har vi faktisk været i omkring 50 år," siger generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden Bo Øksnebjerg.

Sat på tal bruger menneskeheden 1,75 gange de ressourcer, kloden kan genskabe på et år ifølge rapporten, der er lavet på baggrund af flere hundredtusinder målepunkter verden over.

Det hænger på den ene side sammen med, at der bliver flere og flere mennesker - for 50 år siden var der 3,7 milliarder mennesker - men hovedsageligt er det dog et voldsomt ressourceforbrug i den vestlige verden.

"Kigger man på mange af de lande, hvor der er en stor befolkningstilvækst, så er de faktisk stadig i balance. Så det er os her i den vestlige verden og i Danmark, der går til makronerne," siger Bo Øksnebjerg.

"Hvis alle levede, som vi gør i Danmark, så skulle vi have fire jordkloder. Men vi har som bekendt kun en," fortsætter han.

Blandt områder med balance er eksempelvis lande i Afrika, mens Kina og Indien lige er tippet til at bruge flere ressourcer, end landene genskaber.

Løsningen er ifølge Bo Øksnebjerg ikke svær. Vi skal bruge mindre og forbruge klogere. Og så skal der politisk tages nogle store valg.

"Vi kan godt have masser af velstand og velfærd og samtidigt leve på en bæredygtig måde. Men det kræver nogle store engangsinvesteringer," siger Bo Øksnebjerg og fortsætter:

"Inden for plastik for eksempel, så findes der anlæg, der kan genbruge næsten 90 procent. Men de skal jo bygges. Og når det kommer til fiskeri, så ville man faktisk kunne fiske betydeligt mere og samtidig bæredygtigt. Men det vil kræve nogle år, hvor vi fisker mindre, og at vi laver områder, hvor man ikke må fiske."

Han glæder sig over, at der er kommet betydeligt mere fokus på overforbrug, genbrug og bæredygtig produktion de seneste år.

"Men vi har brug for politisk lederskab, og så skal vi også alle sammen gøre noget," siger han.

 

Relaterede artikler:

  • Foto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix

    Jeppe Kofod: Nye handelsaftaler skal være grønne og fair

    For abonnenter

  • Foto: Jonas Olufson / Ritzau Scanpix

    SF klar til højere skat for at stoppe salg af fossilbiler i 2030

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: John Thys
Nyheder

Mette Frederiksen jagter afklaring på dansk åben dør-problematik

Statsminister Mette Frederiksen (S) vil nu tage spørgsmålet om mulige statsstøttebrud i forbindelse med åben dør-ordningen direkte til Europa-Kommissionens øverste chef. Der er behov for afklaring, siger ministeren.

For abonnenter

Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Høje energiomkostninger spiser en stor del af DSB's overskud

”Der er et nyt regime. Det hele er ændret af krigen i Ukraine. Vi har altid bekendt os til, at man ved samhandel kan være med til at ændre styreformer. Det er vi kommet langt med gennem mange år. Men man må sige, at krigen i Ukraine har ændret på virkeligheden, så nu hænger forretning og politik sammen,” siger formand for DLG, Niels Dengsø Jensen. | Foto: DLG / PR
Nyheder

DLG er klar til exit fra Kina

For abonnenter

Foto: Liselotte Sabroe
Virksomheder

Maersk bekræfter skepsis over for global skat: "Vi var bekymrede"

For abonnenter

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) | Foto: Christian Falck Wolff
Nyheder

Partier trækker minister i samråd om åben dør-beslutning

For abonnenter

Cadeler har hjemme i Ørestaden i København. Rederiet har bl.a. tidligere miljøminister Connie Hedegaard i bestyrelsen. | Foto: Magnus Møller
Virksomheder

Dansk rederichef om stop for havvind: "Vi står midt i orkanens øje"

For abonnenter

Læs også

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) | Foto: Christian Falck Wolff
Nyheder

Partier trækker minister i samråd om åben dør-beslutning

SF og Det Konservative Folkeparti vil have klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) til at redegøre for, hvorfor Energistyrelsen har sat åben dør-ordningen i bero.

For abonnenter

Cadeler har hjemme i Ørestaden i København. Rederiet har bl.a. tidligere miljøminister Connie Hedegaard i bestyrelsen. | Foto: Magnus Møller
Virksomheder

Dansk rederichef om stop for havvind: "Vi står midt i orkanens øje"

Det haster med at få sat flere havvindmøller op, hvis verden skal nå sine klimaambitioner, siger topchefen for rederiet Cadeler.

For abonnenter

Foto: Liselotte Sabroe
Virksomheder

Maersk bekræfter skepsis over for global skat: "Vi var bekymrede"

Maersk betalte kun 3 pct. i skat af rekordresultat. Ifølge DR har rederiet arbejdet på at slippe for en ny minimumsskat i OECD.

For abonnenter

Job

  • Compliance Officer

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Mette Frederiksen jagter afklaring på dansk åben dør-problematik – 13.22
  • Høje energiomkostninger spiser en stor del af DSB's overskud – 12.31
  • Energiadvokat: Usikkerhed om vindprojekter kan få "stor betydning" – 10.58
  • Maersk bekræfter skepsis over for global skat: "Vi var bekymrede" – 10.54
  • Medie: Regeringen er klar med plan for mindre affaldsforbrænding – 10.51
  • Dansk rederichef om stop for havvind: "Vi står midt i orkanens øje" – 10.33
  • Seges vinder statslig opgave på at sætte skub i lavbunds-udtagning – 08.45
  • DLG er klar til exit fra Kina – 08.43
  • Partier trækker minister i samråd om åben dør-beslutning – 08.06
  • Danmark og Californien holder havvindsamarbejde i live – 08.05
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

Se flere jobs

Watch Job

  • Scrum Master with a practical approach

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Erfaren IT Supporter

  • Centerdirektør til Sønderborg

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

  • Om PolicyWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge