
Væksten i de globale økonomier bliver som følge af udbredelsen af Omikron-varianten kun halv så stor i fjerde kvartal, som den var i kvartalet forinden. Det skriver Bloomberg Economics.
Ifølge mediet vil den globale økonomi vokse med 0,7 pct. i årets sidste tre måneder, hvilket ikke blot er en halvering af seneste kvartals vækst, men også under de 1 pct., som økonomierne voksede med i samme periode inden pandemien.
Euro-landene ventes at opleve en vækst på 0,8 pct. sammenlignet med kvartalet forinden, hvoraf der ventes en tilbagegang på 0,3 procentpoint i december.
USA ser dog ud til at øge væksten en anelse trods bekymringerne for Omikron. På den anden side af Atlanten ventes der en vækst på 1,2 pct. i fjerde kvartal.