Ole Birk mister sin spindoktor - skal arbejde for Tivoli

Det skal være slut med at arbejde for dansk infrastruktur, en mulig afskaffelse af sommertiden samt kampen om mere klimavenlig asfalt på de danske veje.
I hvert fald stopper Frederik Wiedemann som særlig rådgiver for transportminister Ole Birk Olesen (LA) ved årsskiftet.
Det skriver Transportministeriet i en meget kortfattet pressemeddelelse, hvor "ministeriet ønsker ham held og lykke."
Fremtiden for Frederik Wiedemann byder på et job som underdirektør for kultur i Tivoli.
To år som særlig rådgiver
Frederik Wiedemann har været særlig rådgiver for Ole Birk Olesen siden januar 2017 - kort efter Liberal Alliance blev indlemmet i regeringen.
Den nu snart forhenværende særlig rådgiver kom fra en stilling som digital direktør på Politiken, inden han blev særlig rådgiver.
Han har desuden arbejdet som embedsmand i både Finansministeriet og Statsministeriet, ligesom han er medstifter af den liberale tænketank Cepos.
Relaterede artikler:
Konservative finder strateg til EP-valg
For abonnenter