
I dag holder statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sin sidste åbningstale i Folketinget, inden der med sikkerhed skal afholdes folketingsvalg. Og han har travlt, hvis han skal nå at imponere danske topchefer inden, viser en ny konjunkturundersøgelse fra Greens Analyseinstitut blandt 421 topchefer.
Det skriver Børsen.
44 pct. af topcheferne mener ikke, at Løkke har gjort nok for at forbedre erhvervslivets vilkår de seneste tre år. 36 pct. mener, at han har gjort nok, mens 20 pct. svarer "ved ikke". 62 pct. mener ikke, at Løkke har gjort nok for at få sænket skatter og afgifter. 24 pct. svarer "ja", mens 18 pct. svarer "ved ikke".
"Jeg må blankt erkende, at jeg ikke synes, der er den helt store forskel på, om det er den ene eller den anden, der er statsminister. Jeg synes, de ligner hinanden alle sammen, for de ligger hele tiden under for, hvad der kan samles af flertal i Folketinget," siger Flemming Werner Jensen, ejer og direktør i vognmandsforretningen Sax-Trans A/S i Sakskøbing på Lolland-Falster.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app