Danske Spil-formand kalder salg "en rigtig god handel" for staten

Det statsejede Spilnu.dk under Danske Spil er blevet solgt delvist fra. "Vi har lavet en rigtig god handel på det," lyder det fra formanden for Danske Spil.
Peter Gæmelke, formand for Danske Spil. | Foto: Tycho Gregers / Ritzau Scanpix
Peter Gæmelke, formand for Danske Spil. | Foto: Tycho Gregers / Ritzau Scanpix

Der løber penge ind på statens bankkonto, efter at det statsejede Danske Spil har valgt at sælge sin andel på 60 pct. af Spilnu.dk til selskabets oprindelige ejere og kapitalfonden Via Equity.

Bestyrelsesformanden for Danske Spil, Peter Gæmelke, siger til Børsen, at "vi har lavet en rigtig god handel på det."

Han ønsker ikke at kommentere yderligere på handlen - herunder hvad staten har tjent på salget.

Danske Spil købte en ejerandel af Spilnu.dk for fire år siden af brødrene Anders Gautier Christensen og Jacob Frederik Christensen samt telemillionæren Mads Peter Veiby, skriver avisen.

For år tilbage ønskede flere partier i blå blok også at sælge den del af Danske Spil, som hedder Danske Spil Licens, der blandt andet står bag Oddset, Poker, Tips og Casino.

Det er dog ikke sket i den seneste regeringsperiode, hvor blå blok har haft politisk flertal.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også