
I Sønderborg-området bliver der brug for 1.400 akademikere inden næste år. Den nuværende udvikling vil kun kunne skaffe 600, og dermed vil der mangle 800 akademikere særligt ingeniører inden for elektronik, mekatronik og it. Det viser en prognose fra Sønderborg Vækstråd foretaget af Rambøll, skriver Børsen.
Men i Sønderjylland har de lokale virksomheder ikke tid til at vente på, at den nødvendige arbejdskraft står til rådighed. For at finde en løsning på problemet har Linak, producerent af aktuatorsystemer, sammen med Danfoss taget affære.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra PolicyWatch
Lokale internetmedier ærgrer sig over lang udsigt til mediestøtte-revision
Den nye pulje på 50 mio. kr. øremærket lokale medier og ugeaviser er ”lige i underkanten”, mener Foreningen af lokale, fritstående, journalistiske internetmedier, der dog overordnet er tilfreds med medieaftalen. Foreningen retter kritik af, at aftalepartierne skubber en revidering af mediestøtten flere år frem.