En del af Watch Medier

PolicyWatchfredag3. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
20.06.2019kl. 17.00

Pia Olsen Dyhr erkender der mangler penge til klima

Det kan koste mere end ti milliarder årligt at indfri ny klimamålsætning. SF erkender, at der mangler penge.
Foto: THOMAS SJØRUP/Ritzau Scanpix
AF RITZAU

Onsdag jublede Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten over, at de tre partier nu er enige om en reduktion af drivhusgasser med 70 procent i 2030. Men tømmermændene kan melde sig, når regningen skal betales.

Det økonomiske råderum er nemlig allerede brugt på velfærdsløfter i valgkampen. Derfor skal der findes ekstra penge, hvis der skal være råd til at lave den store omstilling af samfundet, som de tre partier lægger op til.

SF's formand Pia Olsen Dyhr erkender, at de røde partier ikke har fremlagt en økonomisk plan, som kan anvise, hvordan man vil indfri ambitionen om en reduktion på 70 procent i drivhusgasser i 2030.

"I sidste ende skal vi være enige om den samlede finansiering. Dansk økonomi skal fortsat være i et ansvarligt spor. Det er vi også optaget af i SF," siger Pia Olsen Dyhr og tilføjer:

"De Radikale har fremlagt nogle forslag om udenlandsk arbejdskraft, og vi har også fremlagt nogle forslag. Det er vigtigt, for der er ikke de penge i dansk økonomi nu, der skal til, hvis der både skal komme et løft på klima og på velfærd," siger Pia Olsen Dyhr.

Hvis ambitionen ikke bare skal være flotte ord på et stykke papir, så venter der en kæmpe opgave for en ny regering.

Ifølge Jyllands-Posten svarer ambitionen til hele landbrugets udledning, hele industriens og en pæn del af transportsektoren. Og det skal vel at mærke være væk inden for kun ti år.

Hverken forskere eller politikere kan sætte præcise tal på regningen for så stor en omstillingen af det danske samfund. 

Dansk Energi, der er interesseorganisation for energien, vurderer ifølge Jyllands-Posten, at Socialdemokratiets hidtidige målsætning på 60 procents reduktion ville koste ti milliarder årligt. 

Den liberale tænketank Cepos vurderer ifølge Jyllands-Posten, at en reduktion på 70 procent vil koste 26 milliarder kroner årligt afhængig af, hvilke metoder man bruger.

Til sammenligning er det økonomiske råderum i regeringens konvergensprogram fra foråret opgjort til 24,5 milliarder kroner i 2025. 

Socialdemokratiet har siden i valgkampen fremlagt en plan, hvor man regner med et råderum på 27,5 milliarder kroner. De penge vil Socialdemokratiet dog i vid udstrækning bruge på velfærd. 

I valgkampen fastslog Mette Frederiksen, at hun ønsker at bruge i alt 37,4 milliarder kroner mere i 2025. Det er dog kun en mindre del, der er afsat til klima. 

Socialdemokratiet har afsat en pulje på 8,7 milliarder kroner, som ikke bare skal betale for klima og miljø, men også forsvarsforliget.

Derfor skal de tre partier finde ekstra penge, hvis man vil øge klimaomstillingen og gennemføre nye ting på velfærds- og børneområdet.

De Radikales leder, Morten Østergaard, valgte onsdag at blive væk fra det fælles klimamøde. Det skete blandt andet fordi økonomien ikke er på plads:

"Vi vil ikke indgå aftaler på enkelte områder, før vi er sikre på, at vi har en regering, der også kan føre det ud i livet," sagde Morten Østergaard onsdag.

Han advarede samtidig de tre øvrige partier mod at skabe "falske forhåbninger" om, hvad en ny regering kan levere.

Relaterede artikler:

  • Foto: Tariq Mikkel Khan / Ritzau Scanpix

    Østergaard mødes igen med Frederiksen og vil genskabe tilliden

  • Foto: Ritzau Scanpix/AFP/John Thys

    Vestager om toppostchancer: Selvfølgelig er jeg ikke sikker

  • S-formand Mette Frederiksen afviser, | Foto: Ritzau Scanpix/Thomas Sjørup

    Mette Frederiksen efter Østergaard-kritik: Ingen aftaler er brudt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

Dansk transportselskab har fået medhold i sag hos EU-Kommissionen, der modsat Danmark ikke mener, at ture med tomme returpaller tæller med i cabotageregnskab. Selskabet skal dog stadig betale millionbøde.
  • Sønderjysk speditør er tiltalt for 1200 ulovlige cabotagekørsler
  • Sønderjysk speditør går tilbage på driften

For abonnenter

Foto: PR/Carsten Mai
Christiansborg

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

I 2050 skal DSV ikke længere udlede CO2, lyder det i selskabets nye bæredygtighedsmål. | Foto: Dsv Panalpina
Virksomheder

DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling

For abonnenter

Photo: Rune Fogh Sørensen, Dansk Erhverv
Virksomheder

Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

For abonnenter

Selv med næsten fuld beskæftigelse og lav ledighed kan Danmark ikke levere psykiatri, der passer ordentligt på børn og unge. Det er ikke godt nok, mener statsminister Mette Frederiksen. | Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd

Læs også

Foto: Gregers Tycho
Nyheder

Ørsted klar til at skrue ned for investeringer i havvind

Det er vigtigere end aldrig før at passe på pengene, fastslår topchef, der er klar til at kaste mere efter sol og landvind, hvis havvind bliver for besværlig.

For abonnenter

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

Dansk transportselskab har fået medhold i sag hos EU-Kommissionen, der modsat Danmark ikke mener, at ture med tomme returpaller tæller med i cabotageregnskab. Selskabet skal dog stadig betale millionbøde.

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

Pensionspengetanken ATP må laves helt om. Det er konklusionen i ny analyse, som professor Jesper Rangvid og lektor Henrik Ramlau-Hansen har lavet.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 11.08
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 10.50
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 10.44
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 10.21
  • Dyrevelfærdsrapport afslører brud på regler: Minister vil vende udviklingen – 10.19
  • EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel – 10.12
  • DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling – 08.20
  • Elmarkedsreform: ”Ubalancer i markedet skal løses af markedet” – 08.17
  • Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer – 2. feb.
  • Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave – 2. feb.
Flere nyheder

Watch Job

  • Erfaren IT Supporter

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Head of Business Development

  • Regnskabs-/økonomichef

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge