En del af Watch Medier

PolicyWatchlørdag4. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
18.11.2019kl. 08.34

Lektor: Macron kan gøre Mette F.'s asyldrøm troværdig

Mette Frederiksen taler mandag om et asylsystem i EU med Frankrigs præsident. Begge parter ønsker nye takter.
Foto: Niels Christian Vilmann//
AF RITZAU

Asylsystemet i Europa fungerer slet ikke ordentligt, og derfor kan EU ikke lade det fortsætte. Et nyt system skal til.

Det mener statsminister Mette Frederiksen (S), der mandag rejser til Frankrig for at drøfte sit ønske med præsident Emmanuel Macron.

Macron vil se positivt på hendes planer om at lave asylsystemet om, så der oprettes modtagecentre uden for EU. Det vurderer Jørn Boisen.

Han er lektor og institutleder ved Københavns Universitet, hvor han blandt andet forsker i fransk og europæisk politik.

"Det vil umiddelbart blive godt modtaget, fordi den franske regering har for halvandet år siden fremsat nogle forslag, der gik lidt i samme retning."

"Asylproblemet er det samme i Frankrig, som det er i Danmark. Det vil sige, at det kun er en brøkdel af dem, der søger, som får det. Og så har man en stor bunke asylansøgere, som man ikke ved, hvad man skal stille op med," siger han.

I februar 2018 fremlagde Socialdemokratiet en model med modtagecentre uden for Europa. Den skulle gøre det muligt for flygtninge at søge om asyl uden at begive sig ud på en farefuld færd over eksempelvis Middelhavet. 

Mens asylsagerne behandles, ønsker partiet, at ansøgerne opholder sig på centrene.

Ifølge Jørn Boisen har Danmark ikke tætte forbindelser til hverken de nordafrikanske lande eller til Mellemøsten, hvor centrene formentlig skal ligge. Det har Frankrig til gengæld, og derfor er mødet vigtigt for Danmark.

"Frankrig vil gerne have en løsning, og de vil gerne have støtte til det fra eksempelvis Danmark," siger han.

Statsministeren er internationalt blevet fremhævet som en hardliner på asylområdet. Derfor vil det også få en stor betydning for Mette Frederiksens chancer for at skabe tilslutning til sit ønske, hvis hun får Macron med sig, vurderer Jørn Boisen.

"Hvis hun kan få støtte fra Macron, der er på det politiske midterspektrum, vil det styrke hendes sag. Det vil vise, at det ikke bare er en fantasi, hun har, men at det kan lade sig gøre med Frankrigs opbakning."

"Det vil give hendes tanker troværdighed," siger institutlederen.

Modtagecentrene kan ikke oprettes uden videre. Ifølge Jørn Boisen har landene blandt andet en række juridiske udfordringer, hvis Mette Frederiksens asyldrøm skal gå i opfyldelse.

Bliver der oprettet centre uden for EU, kan det blokere for, at man spontant kan søge asyl i Danmark.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

For abonnenter

Foto: PR/Carsten Mai
Christiansborg

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

I 2050 skal DSV ikke længere udlede CO2, lyder det i selskabets nye bæredygtighedsmål. | Foto: Dsv Panalpina
Virksomheder

DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling

For abonnenter

Læs også

Christian Kettel Thomsen tiltræder 1. februar som nationalbankdirektør. | Foto: Jens Dresling
Virksomheder

Ny nationalbankdirektør tjener over dobbelt så meget som statsministeren

Fri firmabil, arbejdsgiverbetalt pension på over 20 pct. og en løn, der giver statsministerens baghjul. Det kan Christian Kettel Thomsen se frem til som ny nationalbankdirektør.

For abonnenter

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er resortministeren, der skal stå skoleret overfor EU-Kommissionen på grund af mangelfuld implementering af det reviderede direktiv for fremme af vedvarende energi. | Foto: Christian Falck Wolff
Nyheder

Danmark er havnet i EU’s søgelys omkring vedvarende energi

På trods af at Danmark ofte udråbes til at være EU’s klimaduks, mener EU-Kommissionen, at den danske regering er i gang med traktatbrud, når det gælder implementeringen af reglerne for vedvarende energi.

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

Pensionspengetanken ATP må laves helt om. Det er konklusionen i ny analyse, som professor Jesper Rangvid og lektor Henrik Ramlau-Hansen har lavet.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 3. feb.
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 3. feb.
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 3. feb.
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 3. feb.
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 3. feb.
  • Dyrevelfærdsrapport afslører brud på regler: Minister vil vende udviklingen – 3. feb.
  • EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel – 3. feb.
  • DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Head of Business Development

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Business Intelligence Specialist

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge