En del af Watch Medier

PolicyWatchonsdag1. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
20.08.2021kl. 11.05

Minister om højt jobtempo: For tidligt at bekymre sig

Det er først og fremmest positivt med rekordmange job, mener minister, der ikke ser risiko for overophedning.
Ifølge Peter Hummelgaard peger tallene endnu ikke på en overophedning af økonomien. | Foto: Thomas Borberg
af ritzau

Antallet af job på det danske arbejdsmarked er steget voldsomt de seneste måneder, hvor restriktionerne er blevet lempet. Samtidig melder virksomheder om stigende mangel på arbejdskraft, og økonomer taler om risiko for overophedning af økonomien.

Hos regeringen mener beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), at det er for tidligt at snakke om mørke skyer i horisonten.

"Vi skal først og fremmest glæde os over, at der er rekordhøj beskæftigelse. Vi ser ikke nogle nøgletal endnu, der indikerer, at vi er på vej ind i en overophedning af økonomien. Lige nu går det stærkt, fordi optimismen buldrer, investeringerne virker, og virksomhederne, som har kunnet holde fast i deres ansatte under krisen, har vundet konkurrencefordele," siger han.

Meldingen kommer fredag, hvor tal fra Danmarks Statistik viser, at beskæftigelsen steg med 25.000 i juni. Det var femte måned i træk med fremgang, og der er nu 2,85 millioner i job.

Peter Hummelgaard understreger, at den gunstige situation vil afspejle sig, når der i efteråret præsenteres finanslov.

"Der vil ikke være samme behov for at føre en ekspansiv finanspolitik. Det er noget, man gør, når man er nede at vende og har brug for at pumpe gang i tingene. Men der er heller ikke noget, der tilsiger, at man skal føre en sparepolitik, som man gjorde efter finanskrisen," siger han.

De seneste måneders store fremgang i beskæftigelsen har betydet, at der fra både virksomheder og erhvervsorganisationer er meldt om rekordhøj mangel på hænder. Det gælder især byggeriet, industrien og servicesektoren, som for eksempel tæller restauranter, hoteller og rengøringsbranchen.

Hummelgaard peger på opkvalificering som løsning

Peter Hummelgaard peger først og fremmest på uddannelse af flere faglærte og opkvalificering af ledige som et redskab til at få flere i job i byggebranchen og industrien.

Det har regeringen investeret i ad flere omgange - blandt andet så ledige kan tage en faglært uddannelse til 110 procent dagpenge.

Han ser ingen lavthængende frugter i at løse manglen på hænder nu og her i de to brancher.

"Vi kan sammen med virksomhederne gøre en større indsats for at gøre reklame i Europa for, at vi i Danmark har rigtig godt styr på corona, og at der er gode muligheder for arbejde. Men det løser ikke vores problemer på den lange bane med mangel på faglært arbejdskraft. Derfor handler det først og fremmest om, at flere skal tage en faglært uddannelse i stedet for en akademisk uddannelse, og at flere ledige skal opkvalificeres," siger han.

Han ser til gengæld gode muligheder for at opkvalificere ledige til eksempel rengøringspersonale og tjenere på restauranter og hoteller.

"Der ligger en stor opgave for jobcentre at matche med de ledige, som har været lang tid væk fra arbejdsmarkedet, som nu har en helt fantastisk mulighed for at komme tilbage i job," siger han.

Beskæftigelsen sætter rekord med 25.000 nye job 

Relaterede artikler:

  • Foto: Valdemar Jørgensen/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix

    Beskæftigelsen sætter rekord med 25.000 nye job

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

(ARKIV) | Foto: Philipp Von Ditfurth/AP/Ritzau Scanpix
Nyheder

EU vil lempestatsstøtteregler til grøn teknologi til 2025

Statsstøttemilliarder fra flere sider får EU til at åbne for både nye skattefordele og statsstøtteindgreb for at sikre blandt andet bæredygtige investeringer i Europa. ”Det rækker på mange måder ud over det, som vi havde ønsket os,” vurderer Dansk Erhverv.

For abonnenter

Foto: Thomas Borberg
EU

EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet

Foto: Norsk Vind
Nyheder

Norsk energikommission: Der skal laves ordninger for udvikling af havvind langs hele Norges kyst

For abonnenter

EU-kommissær Margrethe Vestager | Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025

Bergur Løkke Rasmussen har overtaget Søren Gades mandat i Europa-Parlamentet og dermed også hans plads i EU's Transport- og Turismeudvalg. | Foto: Mads Nissen/Ritzau Scanpix
EU

Ny regering har sat egne flymål: Men V-parlamentariker vil lade EU bestemme

For abonnenter

Anne Skovbro, adm. direktør i By & Havn og næstforperson i Rådet for Bæredygtigt Byggeri er blandt de 25 repræsentanter for virksomheder bag ny grønt partnerskab. | Foto: Peter Hove Olesen
Virksomheder

Ejendomsinvestorer går sammen om at sætte handling bag grønne ambitioner

Læs også

Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Virksomheder

SAS vil granske Dansk Metals overenskomst med Ryanair

SAS har mulighed for at genforhandle sin egen aftale med Dansk Metal, hvis Ryanairs nye overenskomst er mere fordelagtig for det irske lavprisflyselskab. Foreløbigt er SAS dog afventende.

For abonnenter

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Løhde mødes med privathospitaler – udset til central rolle

Der forhandles aktuelt om en akutpakke til det hårdtprøvede sundhedsvæsen. Privathospitaler kan hjælpe til.

For abonnenter

Foto: Ørsted / Pr
Virksomheder

Ørsted gik ud af 2022 med tab

Energiselskabet fik negativ bundlinje i årets fjerde kvartal, men lander fortsat med et overskud på 15 mia. kr. for året og udbetaler store summer til aktionærerne.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet – 18.49
  • Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025 – 15.39
  • Ejendomsinvestorer går sammen om at sætte handling bag grønne ambitioner – 14.35
  • EU vil lempestatsstøtteregler til grøn teknologi til 2025 – 14.24
  • Norsk energikommission: Der skal laves ordninger for udvikling af havvind langs hele Norges kyst – 14.24
  • Ny regering har sat egne flymål: Men V-parlamentariker vil lade EU bestemme – 13.03
  • Danmark er havnet i EU’s søgelys omkring vedvarende energi – 12.06
  • Ørsted gik ud af 2022 med tab – 10.16
  • Løhde mødes med privathospitaler – udset til central rolle – 10.07
  • Danske softwareselskaber kan blive ramt af AI-indgreb – 09.43
Flere nyheder

Watch Job

  • Business Intelligence Specialist

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Revisor med minimum et par års erfaring

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge