Forsvarsadvokat: Penge til pressede domstole kommer alt for sent

Et direkte svigt af domstolene, lyder det fra forsvarsadvokat, der mener, at dommerne er udmagrede. Retsordfører melder om god dialog i forhandlinger.
Politikerne i Folketingssalen er ifølge forsvarsadvokaten Kristian Braad alt for sent ude med den økonomiske håndsrækning til domstolene. | Foto: Jens Dresling
Politikerne i Folketingssalen er ifølge forsvarsadvokaten Kristian Braad alt for sent ude med den økonomiske håndsrækning til domstolene. | Foto: Jens Dresling

Det er et direkte svigt af domstolene, at der først nu kommer penge fra Christiansborg, og de rækker desuden som en slynge til en arm, der burde blive opereret i stedet, mener forsvarsadvokat Kristian Braad, der over for K-News peger på, at dommerne betaler prisen.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også