En del af Watch Medier

PolicyWatchlørdag4. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
01.10.2018kl. 09.01

Regeringen vil bruge 140 millioner kroner på at få flere ikkevestlige kvinder i job

Cirka 80.000 kvindelige indvandrere og efterkommere med ikkevestlig baggrund er ikke på arbejdsmarkedet.
Integrationsminister Inger Støjberg vil bruge 140 mio. kr. over de næste fire år på at få flere ikke-vestlige kvinder ind på arbejdsmarkedet. | Foto: Mads Dalegaard/Ritzau Scanpix
AF RITZAU

Flere ikkevestlige kvinder skal i arbejde. Regeringen vil derfor afsætte omkring 140 millioner kroner over fire år til at få flere kvinder med indvandrerbaggrund ud på arbejdsmarkedet. 

Det sker som led i regeringens udspil til satspuljeforhandlingerne for 2019-2022.

Det skriver Udlændinge- og Integrationsministeriet på sin hjemmeside.

"Det er helt afgørende, at vi får flere ikkevestlige kvinder i beskæftigelse. Det går fremad for beskæftigelsen blandt flygtninge og indvandrere helt generelt, men kvinderne halter altså stadig for langt efter - også dem, der har været i landet i mange år," siger udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) i en pressemeddelelse. 

"Det betyder, at mange af kvinderne er uden arbejde og kendskab til det danske samfunds normer og værdier, og de har praktisk talt isoleret sig fra det danske samfund," siger hun.

47 procent er i job

For gruppen af ikkevestlige kvinder i den arbejdsdygtige alder som helhed er 47 procent ifølge ministeriet i beskæftigelse. For kvinder med dansk baggrund er tallet 74 procent. 

Cirka 80.000 kvindelige indvandrere og efterkommere med ikkevestlig baggrund står ifølge regeringen uden for arbejdsmarkedet.

"Derfor vil regeringen nu afsætte omkring 140 millioner kroner til en indsats, hvor vi sammen med kommunerne kan hjælpe kvinderne i arbejde, så de lærer dansk og bidrager til samfundet på lige fod med alle andre," siger Støjberg.

Regeringen vil indgå samarbejdsaftaler med en række kommuner om en forstærket indsats.

Indsatserne kan eksempelvis omfatte ægtefælleforsørgede kvinder. Men også kvinder udsat for social kontrol eller anden vold og kvinder i udsatte boligområder bliver omfattet.

Kommunerne får blandt andet adgang til støtte til brugen af kontaktpersoner, mentorstøtte, forældrekurser eller familiearbejde.

Satspuljen udgør i 2019 omkring 780 millioner kroner. Regeringen lægger op til udmøntning af over tre milliarder kroner i perioden 2019-2022.

Relaterede artikler:

  • Integrationsminister Inger Støjberg (V) vil frede og udvide den såkaldte integrationsgrunduddannelse, der giver flygtninge mulighed for at komme i praktik på danske virksomheder. | Foto: Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen

    Støjberg vil frede og udvide jobindsats til flygtninge

    For abonnenter

  • Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) glæder sig over, at flere mandlige indvandrere flytter sig fra kontanthjælp til arbejde. | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

    Mandlige indvandrere går i stor stil fra kontanthjælp til arbejde

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

For abonnenter

Foto: PR/Carsten Mai
Christiansborg

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

I 2050 skal DSV ikke længere udlede CO2, lyder det i selskabets nye bæredygtighedsmål. | Foto: Dsv Panalpina
Virksomheder

DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling

For abonnenter

Læs også

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

Den ”væsentligste hovedkilde” til at nedbringe ventetiderne ved domstolene bliver effektiviseringer, slog justitsministeren fast under samråd. Det er ”ikke realistisk” at finde milliardbeløb, sagde han.

For abonnenter

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er resortministeren, der skal stå skoleret overfor EU-Kommissionen på grund af mangelfuld implementering af det reviderede direktiv for fremme af vedvarende energi. | Foto: Christian Falck Wolff
Nyheder

Danmark er havnet i EU’s søgelys omkring vedvarende energi

På trods af at Danmark ofte udråbes til at være EU’s klimaduks, mener EU-Kommissionen, at den danske regering er i gang med traktatbrud, når det gælder implementeringen af reglerne for vedvarende energi.

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

Pensionspengetanken ATP må laves helt om. Det er konklusionen i ny analyse, som professor Jesper Rangvid og lektor Henrik Ramlau-Hansen har lavet.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 3. feb.
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 3. feb.
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 3. feb.
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 3. feb.
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 3. feb.
  • Dyrevelfærdsrapport afslører brud på regler: Minister vil vende udviklingen – 3. feb.
  • EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel – 3. feb.
  • DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Scrum Master with a practical approach

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Centerdirektør til Sønderborg

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge