En del af Watch Medier

PolicyWatchtorsdag2. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
25.01.2019kl. 07.01

V-ministre uenige om gavn af øremærket forældreorlov

Mens Troels Lund frygter, at øremærket orlov fører til mindre orlov, ser Eva Kjer mange fordele ved ny EU-lov.
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix 2018
AF RITZAU

Danmark taber kampen om øremærket forældreorlov til EU.

Sådan ser beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) på, at forhandlere i EU har indgået en aftale om barsels- og forældreorlov. 

Hver forælder skal have ret til mindst fire måneders barsel. To af månederne øremærkes, så de ikke kan gives videre til eksempelvis moren, hvis faren ikke selv tager dem.

"Hvordan man fordeler forældreorloven, er ikke noget, som EU skal bestemme. Det er familierne selv bedst til at afgøre. Derfor er det meget beklageligt, at EU vedtager øremærket orlov til mænd."

"Jeg er bange for, at den øremærkede barsel kan få den modsatte effekt, fordi der kan være familier, som helt undlader at bruge farens orlov, og så går den tabt, og det betyder altså, at barnet får kortere tid hjemme," skriver Troels Lund Poulsen til Ritzau.

Hans partifælle og ligestillingsminister Eva Kjer Hansen mener derimod, at de danske familier hiver mange goder hjem med EU-aftalen.

"Der er ingen tvivl om, at det er rigtig godt for ligestillingen, at faren tager mere barselsorlov."

"Jeg håber virkelig, at fædre vil tage de gode effekter til sig, som der er ved at være på barselsorlov. De kommer meget tættere på barnet og får en større del i familiens liv," siger hun.

Selv om Eva Kjer Hansen kan nævne mange fordele ved at have øremærket barsel, har Venstre ikke selv kæmpet for at få det indført i Danmark. 

Regeringen stemte imod forslaget i EU, fordi den mente, det skulle være op til familierne selv at bestemme, hvad der passer dem bedst. Den så gerne, at fædre tog mere orlov, men det skulle være sket frivilligt, forklarer Eva Kjer. 

"Vi (Troels Lund og Eva Kjer, red.) er enige om, at det bedste havde været, hvis det var sket frivilligt."

"Vi har ikke fået vores vilje, men så gælder det om at få det bedste ud af situationen."

Eva Kjer Hansen vil sammen med de øvrige partier i Folketinget og arbejdsmarkedets parter debattere, hvordan ændringerne skal føres ud i livet.

Aftalen i EU ventes indført inden for de næste tre år.

/ritzau/

Relaterede artikler:

  • Jacob Holbraad, adm. direktør i Dansk Arbejdsgiverforening, ærgrer sig over resultatet. | Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

    EU godkender omsorgsdage og øremærket orlov til forældre

  • Mette Frederiksen

    Socialdemokratisk udspil deler vandene hos pensionsselskaber

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

(ARKIV) | Foto: Philipp Von Ditfurth/AP/Ritzau Scanpix
Nyheder

EU vil lempestatsstøtteregler til grøn teknologi til 2025

Statsstøttemilliarder fra flere sider får EU til at åbne for både nye skattefordele og statsstøtteindgreb for at sikre blandt andet bæredygtige investeringer i Europa. ”Det rækker på mange måder ud over det, som vi havde ønsket os,” vurderer Dansk Erhverv.

For abonnenter

Foto: Thomas Borberg
EU

EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet

Foto: Norsk Vind
Nyheder

Norsk energikommission: Der skal laves ordninger for udvikling af havvind langs hele Norges kyst

For abonnenter

EU-kommissær Margrethe Vestager | Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025

Bergur Løkke Rasmussen har overtaget Søren Gades mandat i Europa-Parlamentet og dermed også hans plads i EU's Transport- og Turismeudvalg. | Foto: Mads Nissen/Ritzau Scanpix
EU

Ny regering har sat egne flymål: Men V-parlamentariker vil lade EU bestemme

For abonnenter

Anne Skovbro, adm. direktør i By & Havn og næstforperson i Rådet for Bæredygtigt Byggeri er blandt de 25 repræsentanter for virksomheder bag ny grønt partnerskab. | Foto: Peter Hove Olesen
Virksomheder

Ejendomsinvestorer går sammen om at sætte handling bag grønne ambitioner

Læs også

Foto: Torben Salomonsen
Virksomheder

Ny konfliktfuld konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers

To uger efter at Fødevarestyrelsens rejsehold brugte 13 timer hos Skare Meat Packers’ lager, mødte styrelsen op igen - denne gang til polititrusler fra medejer Gitte Skare, skriver Berlingske.

For abonnenter

Foto: Nørskov Benjamin/Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Postnords danske forretning slutter 2022 med nyt underskud

Den danske del af Postnord leverer et nyt driftsunderskud i fjerde kvartal, der historisk er selskabets stærkeste.

For abonnenter

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Løhde mødes med privathospitaler – udset til central rolle

Der forhandles aktuelt om en akutpakke til det hårdtprøvede sundhedsvæsen. Privathospitaler kan hjælpe til.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet – 1. feb.
  • Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025 – 1. feb.
  • Ejendomsinvestorer går sammen om at sætte handling bag grønne ambitioner – 1. feb.
  • EU vil lempestatsstøtteregler til grøn teknologi til 2025 – 1. feb.
  • Norsk energikommission: Der skal laves ordninger for udvikling af havvind langs hele Norges kyst – 1. feb.
  • Ny regering har sat egne flymål: Men V-parlamentariker vil lade EU bestemme – 1. feb.
  • Danmark er havnet i EU’s søgelys omkring vedvarende energi – 1. feb.
  • Ørsted gik ud af 2022 med tab – 1. feb.
  • Løhde mødes med privathospitaler – udset til central rolle – 1. feb.
  • Danske softwareselskaber kan blive ramt af AI-indgreb – 1. feb.
Flere nyheder

Watch Job

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Erfaren IT Supporter

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge