En del af Watch Medier

PolicyWatchsøndag29. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
04.02.2019kl. 09.05

Brexit: Folk i britisk regering arbejder på toldunion med EU

Embedsmænd i London vil være klar, hvis beskeden pludselig er en toldunion med EU.
London. | Foto: Ritzau Scanpix/AP
AF RITZAU

Britiske embedsmænd har sat et "seriøst arbejde" i gang for at fastholde Storbritannien i en permanent toldunion med EU.

Det skriver avisen The Independent.

I det britiske regeringsapparat er der gjort forberedelse til at forblive i toldunionen, hedder det. Også selv om Storbritannien lige nu har kurs mod helt at falde ud af det europæiske samarbejde 29. marts.

Ifølge The Independent forsøger flere ministre at presse premierminister Theresa May til at acceptere, at hun skal opgive sin modstand mod toldunionen.

For så vil hun få mulighed for at få støtte fra medlemmer af oppositionspartiet Labour, siger en "velplaceret" kilde i den britiske regering.

"Der er et seriøst arbejde i gang om toldunionen. Vi er nødt til at være forberedt, så vi er klar, hvis det politisk bevæger sig i den retning," siger kilden.

Labours leder, Jeremy Corbyn, går ind for, at Storbritannien forbliver i en toldunion med EU, når skilsmissen fra EU er en realitet.

Det har May hidtil modsat sig. Hun mener, at det vil blokere for, at briterne på egen hånd kan indgå handelsaftaler med andre dele af verden.

Britisk politik har været lammet af brexit-debatten. Det er endnu ikke lykkes May at sikre flertal for den skilsmisseaftale, hun har indgået med EU. Det skyldes blandt andet, at hun ikke har villet forhandle om aftalen med oppositionen.

Hun har i stedet efter en afstemning i parlamentet i denne uge fået opbakning fra sit eget parti til at genforhandle den aftale med EU, hun selv tidligere omtalte som den eneste løsning.

May siger, hun vil have genåbnet den såkaldte bagstopper, der skal forhindre, at der opstår en hård grænse mellem Irland og den britiske provins Nordirland.

Hun er hårdt presset af en stor hårde kerne af nationalister i sit eget parti, der for enhver pris vil bryde med EU. Også gerne uden at man når en aftale med EU.

Det er denne hårde kerne, der har presset hende til at genforhandle med EU. De mener, at bagstopperen vil betyde, at Storbritannien fastholdes i toldunionen på ubestemt tid.

EU-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker, har meddelt, at man ikke vil genåbne aftalen med briterne.

/ritzau/

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Statsminister står fast efter møde med kritisk bagland

Når man har ansvar, skal man også kunne træffe upopulære beslutninger, siger statsminister Mette Frederiksen.
  • Økonomer kalder det unødvendigt at afskaffe store bededag
  • Ellemann om ultimatum om store bededag: Vi er kommet videre
Pelle Dragsted, skatteordfører for Enhedslisten.. | Foto: Jens Dresling
Virksomheder

EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud

For abonnenter

I 2012 blev 94.000 optaget på en erhvervsuddannelse. Sidste år lød det tal på 64.000. Hos Dansk Erhverv mener man, at det blot viser behovet for handling og tiltag på området. Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år

Ifølge Aquaporin skal virksomhedens vandrensningsteknologi ses som et supplement til den kommunale vandrensning herhjemme. | Foto: Aquaporin/pr
Virksomheder

Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler

For abonnenter

Foto: Pr / Ok
Virksomheder

OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune

For abonnenter

Transportminister Thomas Danielsen (V) kan ikke love en milliardstor hjælp til transportbranchen. | Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Minister afviser brancheudspil: Regeringen har ingen planer om milliardpulje til grønne lastbiler

For abonnenter

Læs også

Gebyrindtægter udgør i dag tæt på halvdelen af bankernes samlede netto rente- og gebyrindtægter. | Photo: Lærke Posselt
Virksomheder

Tæt på fordobling: Banker har sendt gebyrindtægter på himmelflugt

Bankernes gebyrindtægter er vokset markant, siden negative renter blev introduceret. Forbrugerrådet vil have gebyrer rullet tilbage, mens banklobby kalder stigning ”nødvendig.”

For abonnenter

Ifølge Aquaporin skal virksomhedens vandrensningsteknologi ses som et supplement til den kommunale vandrensning herhjemme. | Foto: Aquaporin/pr
Virksomheder

Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler

Aquaporin går lige til grænsen, når de bruger frygten for PFAS i deres markedsføring af rensningsfiltre til privat brug, lyder det fra Forbrugerrådet Tænk. 

For abonnenter

Fødevareminister Jacob Jensen (V) er opmærksom på sagen om gammel og ikke-sporbart kød hos Skare. | Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Fødevareministeren kalder kødskandale for "voldsom stor mængde"

Efter Fødevarestyrelsens beslaglæggelse af 250 ton gammelt kød, som også medførte en politianmeldelse, reagerer fødevareministeren nu. 

For abonnenter

Seneste nyt

  • Statsminister står fast efter møde med kritisk bagland – 11.00
  • Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler – 27. jan.
  • EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud – 27. jan.
  • Borgmester vil mindske antallet af parter bag Aarhus Letbane efter it-fejl – 27. jan.
  • Lokalforening kritiserer proces for Aarhus' nye renseanlæg – 27. jan.
  • OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune – 27. jan.
  • Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år – 27. jan.
  • Danske tankstationer i Forbrugerombudsmandens lys – 27. jan.
  • Fødevareministeren vil screene flere fødevarer for PFAS – 27. jan.
  • Tidligere DF-næstformand skal sikre brancheforening adgang til politikere – 27. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Scrum Master with a practical approach

  • Business Intelligence Specialist

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge