En del af Watch Medier

PolicyWatchfredag3. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
23.04.2020kl. 11.00

EU-Kommissær: Medicinproduktionen skal tilbage til Europa

Senere på året vil det være en del af EU-Kommissionens nye medicinalstrategi, at mere medicin skal produceres i EU, mener Stella Kyriakides. En udtalelse fra en af hendes kolleger peger dog i en anden retning.
EU's sundhedskommissær, Stella Kyriakides, vil gøre det til en del af EU's medicinalstrategi at få mere produktion tilbage til Europa. | Foto: Francois Lenoir/Reuters/Ritzau Scanpix
af METTE MANDRUP

BRUXELLES

Coronakrisen har afdækket, at EU har et problem med forsyningssikkerheden med medicin. Svaret på det problem er ifølge Stella Kyriakides, der er EU's kommissær med ansvar for sundhed, at man skal have medicinproduktionen tilbage til Europa.

"Det er til overflod blevet klart for os, at vi er nødt til at arbejde mod behovet for at øge produktionen af medicin og innovation i EU," sagde hun under en høring i Europa-Parlamentets sundhedsudvalg (ENVI), ifølge Euractiv.

Hun sagde desuden, at det vil være en del af kommissionens medicinalstrategi, som er planlagt til at blive offentliggjort senere på året.

I Danmark og mange andre EU-lande har coronakrisen vist, at det ikke nødvendigvis er nemt at få fat på vigtig medicin i krisetider.

En stor del af europæiske medicinalvirksomheder får produceret medicin i Kina og aktive ingredienser i Indien, og netop Indien har ifølge Kyriakides indført protektionistiske tiltag, så kommissionen måtte gå til inderne for at bede dem løfte et eksportforbud på paracetamol og 12 andre lægemidler.

Stella Kyriakides har fået opbakning fra sin kollega med ansvar for det indre marked, Thierry Breton, som i et interview i Le Figaro tidligere på måneden sagde, at globaliseringen måske er gået for langt.

De to kommissærer har desuden sendt et brev til lægemiddelindustrien, hvor de opfordrer den til at begynde at producere livsvigtig medicin i Europa.

Hele EU-Kommissionen er dog ikke nødvendigvis enig i deres løsning på problemet. Handelskommissær Phil Hogan siger i et interview med Financial Times, at løsningen ikke er at hive al produktion tilbage til Europa.

"Strategisk autonomi betyder ikke, at vi skal have selvforsyning som mål. På grund af kompleksiteten i forsyningskæderne til EU ville det være et uopnåeligt mål," siger han og fortsætter:

"Vi er nødt til at se på, hvordan vi kan opbygge robusthed baseret på, hvordan vi kan diversificere og ikke være totalt afhængig af en geografisk enhed for levering af alting."

Kåre Schultz, der er adm. direktør for medicinalkæmpen Teva, ser ikke umiddelbart noget problem med at flytte en del af produktionen til Europa. Han tror dog heller ikke nødvendigvis, det kan løse problemerne.

"Vi ville ikke have noget imod det og har masser af produktion i Europa, så vi ville kun synes, at det ville være strålende, hvis man ikke længere ville have produkter fra Indien og Kina. Det løser bare ikke det her problem, men det kan selvfølgelig løse et strategisk problem, hvis der eksempelvis opstod en global konflikt, hvor man ikke længere kunne få varer fra Indien eller Kina," sagde han i et interview med Berlingske i februar.

Her pegede han i stedet på, at princippet i blandt andet Danmark om altid at købe den billigste medicin skaber problemer.

"Hele ideen om, at dem, der køber i Europa, går målrettet efter den laveste pris, skaber en meget, meget lav grad af forsyningssikkerhed. Det skaber den laveste pris, hvilket jeg selvfølgelig har respekt for, men hvis man gerne vil opprioritere forsyningssikkerheden og undgå pludselige prisspring, så burde man eksempelvis sige, at man altid gav ordrer til de to laveste priser, så der altså var to selskaber, der vandt udbuddet," sagde Kåre Schultz.

 

Relaterede artikler:

  • Formand for Dansk Biotek, Hans Schambye, glæder sig over nye politiske tiltag, som modsat tidligere vil komme biotekbranchen til gavn. | Foto: Henriette Bonde

    Brancheforening jubler: Nye tiltag i hjælpepakker er biotekselskabernes overlevelse

    For abonnenter

  • Foto: Jens Dresling

    Økonomer advarer mod offentlige investeringer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Rune Fogh Sørensen, Dansk Erhverv
Virksomheder

Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave

Det var en veloplagt digitaliseringsminister, der torsdag gæstede Dansk Erhvervs digitaliseringspolitiske topmøde. Hun pegede på grøn omstilling, øget arbejdsudbud og tilliden hos mindre digitale danskere som de vigtigste digitale emner, vi står overfor.
  • Digitaliseringspulje åbner for SMV’er
  • Ny minister: Digitalt udfordrede skal kun søge fritagelse én gang
Foto: Yves Herman
Nyheder

Vestager: Uklart hvor meget statsstøtte vil give til grøn omstilling

For abonnenter

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Her er den nye it-ministers politiske planer

For abonnenter

EU-kommissær Margrethe Vestager | Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025

Læs også

Photo: Gregers Tycho
Nyheder

Ørsted klar til at skrue ned for investeringer i havvind

Det er vigtigere end aldrig før at passe på pengene, fastslår topchef, der er klar til at kaste mere efter sol og landvind, hvis havvind bliver for besværlig.

For abonnenter

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

Den ”væsentligste hovedkilde” til at nedbringe ventetiderne ved domstolene bliver effektiviseringer, slog justitsministeren fast under samråd. Det er ”ikke realistisk” at finde milliardbeløb, sagde han.

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

Pensionspengetanken ATP må laves helt om. Det er konklusionen i ny analyse, som professor Jesper Rangvid og lektor Henrik Ramlau-Hansen har lavet.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer – 2. feb.
  • Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave – 2. feb.
  • Vestager: Uklart hvor meget statsstøtte vil give til grøn omstilling – 2. feb.
  • Ændring af omdiskuteret aldersgrænse for retsmæglere sendt i høring – 2. feb.
  • CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse – 2. feb.
  • Ørsted klar til at skrue ned for investeringer i havvind – 2. feb.
  • Grenaa-direktør kritiserer rapport bestilt af Aarhus Havn om udvidelse – 2. feb.
  • Her er den nye it-ministers politiske planer – 2. feb.
  • EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet – 1. feb.
  • Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025 – 1. feb.
Flere nyheder

Watch Job

  • Head of Business Development

  • Business Intelligence Specialist

  • Erfaren IT Supporter

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Revisor med minimum et par års erfaring

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge