DI frygter EU-krav om cybersikkerhed: Virksomheder på havne kan komme i klemme

En omfattende udvidelse af europæiske krav til cybersikkerhed er fløjet under radaren hos danske virksomheder. Stramningerne kan dog få store konsekvenser for bl.a. enhver virksomhed beliggende på en havn, lyder det fra Danmarks største erhvervsorganisation.
Med kommende krav til cybersikkerhed kan det blive dyrt at have virksomhedsadresse på en havn. | Foto: Port of Aalborg
Med kommende krav til cybersikkerhed kan det blive dyrt at have virksomhedsadresse på en havn. | Foto: Port of Aalborg
AF PETER THOMSEN, WATCH MEDIERS EU-KORRESPONDENT

BRUXELLES – Trods potentielt omfattende konsekvenser og et omfattende lovarbejde med EU's cybersikkerhedsdirektiv – der for nylig blev vedtaget i Europa-Parlamentets industriudvalg – er i høj grad fløjet under radaren blandt danske virksomheder.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også