En del af Watch Medier

PolicyWatchfredag3. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
29.01.2019kl. 13.06

OECD tager "betydeligt skridt" i jagten på at beskatte Google og Facebook

OECD arbejder på at lave en global aftale om en digital skat på techgiganter. Organisationen satser på at have et bud på en løsning i løbet af næste år.
Foto: Colourbox/wm
AF PETER SØNDERGAARD OG METTE MANDRUP

KØBENHAVN/BRUXELLES

Mens blandt andre den danske regering blokerer for en løsning på digital beskatning i EU-regi, arbejder OECD på at lave en beskatning på globalt plan, der netop skal ramme digitale kæmpevirksomheder som eksempelvis Google, Amazon og Facebook.

Og nu er organisationen klar med det, den selv kalder "et betydeligt skridt" mod at skabe nye skatteregler, så de digitale virksomheder kan blive beskattet på en ny måde.

"Det internationale fællesskab har taget et betydeligt skridt frem mod at løse skatteudfordringerne, der opstår på grund af digitalisering," udtaler Pascal Saint-Amans, leder af OECD's center for skattepolitik og administration, i en pressemeddelelse.

Udmeldingen kommer, efter OECD i sidste uge holdt et møde, hvor 95 medlemslande var repræsenteret. Det lykkedes landene at blive enige om en såkaldt policy note, som er et fire sider langt papir, der skitserer den foreslåede vej frem i forhandlingerne.

En af de to tiltag, OECD har planer om at lave, er at kigge nærmere på de nuværende regler for beskatning af lande, som opererer i mange forskellige lande.

Planen er at se på, om man kan opdatere de regler til den digitale tidsalder ved blandt andet at ændre på de såkaldte nexus-regler, der afgør, hvilken tilknytning en virksomhed har til de lande, den opererer i, og på de regler som styrer, hvor stor en andel af overskuddet, som skal beskattes i de enkelte lande.

Det andet tiltag er, at man vil forsøge at løse de problemer, der opstår, når multinationale selskaber udnytter huller i den globale skattelovgivning for at minimere deres skattebetalinger.

Godt nyt for regeringen

Sideløbende med at OECD arbejder for en global skat på digitale kæmper, arbejder EU-Kommissionen på det samme. Kommissionen har tidligere foreslået at indføre en digital beskatning på 3 pct. af omsætningen i et givent land på techgiganter. Det vil praktisk talt betyde, at f.eks. Facebook skal betale langt mere skat i EU end i dag, hvor virksomheden stort set slipper for skat.

Forslaget er dog stødt på modstand i EU's ministerråd, hvor alle medlemslande skal være enige for, at forslaget kan gennemføres. Det er blandt andet Danmark, Sverige og Irland, som har været modstandere af forslaget.

Den danske finansminister Kristian Jensen (V) har blandt andet kritiseret, at man vil beskatte selskabernes omsætning.

"Hvis en digital skat er i modstrid med den måde, vi normalt opkræver skatter på, og hvis en digital skat vil betyde, at USA eller andre lande vil indføre lignende skatteregimer mod europæiske virksomheder, og hvis det medfører, at vi vil tabe provenu og ikke få provenu, så er det jo en dum ting at true med. Det er en dum ting at true over for andre, at hvis de ikke gør det, vi ønsker, så skader vi os selv," sagde han i efteråret.

Han har i stedet flaget, at den danske regering i stedet ønsker at finde en løsning i OECD, og det kan nu være, at hans ønske bliver opfyldt.

I første omgang er der en offentlig konsultation om forslagene den 13. og 14. marts, ligesom landene vil blive ved med at diskutere dem i de kommende måneder.

Relaterede artikler:

  • EU's finans- og økonomikommissær Pierre Moscovici. | Foto: Ritzau Scanpix/AP/Geert Vanden Wijngaert

    Kommissær undrer sig over Danmarks modstand mod EU-løsning på digital skat

    For abonnenter

  • Rumæniens vicepremierminister Eugen Orlando Teodorovici fik blandt andet en snak med Portugals finansminister Mario Centeno. | Foto: Ritzau Scanpix

    Rumænsk formandskab håber på kompromis om digital skat i februar

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

For abonnenter

Foto: PR/Carsten Mai
Christiansborg

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

I 2050 skal DSV ikke længere udlede CO2, lyder det i selskabets nye bæredygtighedsmål. | Foto: Dsv Panalpina
Virksomheder

DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling

For abonnenter

Læs også

Nyheder

Elmarkedsreform: ”Ubalancer i markedet skal løses af markedet”

Mens vi venter på en elmarkedsreform fra EU-Kommissionen, advarer økonomisk vismand mod, at indgreb i pressede markeder for at spare forbrugerne penge kan risikere at koste endnu mere på den lange bane.

For abonnenter

Foto: Gregers Tycho
Nyheder

Ørsted klar til at skrue ned for investeringer i havvind

Det er vigtigere end aldrig før at passe på pengene, fastslår topchef, der er klar til at kaste mere efter sol og landvind, hvis havvind bliver for besværlig.

For abonnenter

I 2050 skal DSV ikke længere udlede CO2, lyder det i selskabets nye bæredygtighedsmål. | Foto: Dsv Panalpina
Virksomheder

DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling

DSV vil afsætte et milliardbeløb til investering i grøn omstilling finansieret af en intern CO2-skat. Selskabet efterspørger samtidig politisk handling på området.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 20.33
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 16.55
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 11.52
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 11.08
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 10.50
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 10.44
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 10.21
  • Dyrevelfærdsrapport afslører brud på regler: Minister vil vende udviklingen – 10.19
  • EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel – 10.12
  • DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling – 08.20
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Regnskabs-/økonomichef

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge