En del af Watch Medier

PolicyWatchtirsdag31. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
15.11.2022kl. 15.30

143 milliarder skal lukke kulkraftværker og gøre Indonesien grøn

I forbindelse med G20-topmødet har en lang række lande, herunder Danmark, indgået samarbejde, der skal lukke Indonesiens kulkraftværker og sikre grøn omstilling.
Indonesien skal væk fra kul og i stedet benytte grøn energi. Her kulkraftværket Suralaya. Arkivfoto: Bay Ismoyo/Ritzau Scanpix
af ritzau

En koalition af lande, heriblandt Danmark, vil mobilisere 20 milliarder dollar fra både offentlig og privat finansiering for at sikre en hurtigere grøn omstilling i Indonesien.

De i alt cirka 143 milliarder kroner skal blandt andet sikre, at de indonesiske kulkraftværker lukkes, ligesom landets udledning fra energisektoren skal toppe i 2030 i stedet for 2037. Det skriver Reuters.

Samarbejdet kan ifølge USA’s særlige udsending for klimaforandringer, John Kerry, få enorm betydning.

”Vi har bygget en platform for samarbejde, der virkelig kan forvandle Indonesiens energisektor fra kul til vedvarende energi og understøtte betydelig økonomisk vækst. Vi har kæmpet med utallige problemer for at nå frem til dagens banebrydende udmelding,” siger han ifølge Reuters.

Det står ikke klart, præcis hvordan Danmark kommer til at bidrage.

Projektet bliver sammen med Indonesien ledet af USA og Japan på vegne af resten af koalitionen, der også omfatter Storbritannien, Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Norge og EU.

For at få fingre i de mange milliarder i form af tilskud og lån på gunstige vilkår over en periode på tre til fem år har Indonesien forpligtet sig til at begrænse energisektorens udledning til 290 millioner ton i 2030 - og at det samtidig skal være toppen for landets udledning af drivhusgasser.

Landet har også sat et mål om blive energineutral i sektoren inden 2050 - et årti tidligere end det nuværende mål i den nationale klimaplan.

Tempoet for at udbrede grøn energi skal også fordobles, så den vedvarende energi udgør mindst 34 procent af landets energiproduktion i 2030, skriver Reuters.

”Indonesien forpligter sig til at omstille vores energisektor til en grøn økonomi og bæredygtig udvikling. Dette partnerskab vil medføre værdifuld erfaring for det globale samfund, og det vil kunne kopieres af andre lande for at opnå vores fælles klimamål,” siger Indonesiens præsident, Joko Widodo, i en udtalelse.

Parterne forventer, at planen vil forhindre udledningen af 300 millioner ton drivhusgasser frem til 2030 og en reduktion på over to milliarder ton frem mod 2060.

Indonesien er i disse dage vært for G20-topmødet. Her mødes repræsentanter for 19 af verdens førende industriøkonomier samt EU.

Relaterede artikler:

  • Genanvendeligt dansk affald må ikke ende på lossepladser i eksempelvis Malaysia og Indonesien. Derfor skal tilsyn med eksport og import af affald styrkes, siger miljøminister Lea Wermelin (S). | Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

    Minister vil kontrollere affald og stoppe flere lastbiler

  • Den danske udenrigsminister, Jeppe Kofod (S), og den indonesiske ditto, Retno Marsudi, har i anledning af førstnævntes besøg i Indonisein sat deres respektive underskrifter på en grøn samarbejdsaftale. | Foto: Ministry Of Foreign Affairs/AP/Ritzau Scanpix

    Danmark skal hjælpe Indonesien med affaldshåndtering

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Finn Frandsen/Politiken/Ritzau Scanpix/Politiken
Christiansborg

Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet

Center for Cybersikkerhed har hævet trusselsniveauet for cyberaktivisme fra middel til høj. (Opdateret) 
  • Center for Cybersikkerhed forventer flere overbelastningsangreb: "Det er en del af normalbilledet"
  • Seks initiativer skal styrke cybersikkerhed i vandsektoren
Foto: Jens Dresling
Region/Kommune

Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse

Kommissionsformand Ursula Von der Leyen præsenterer ny energi-plan i morgen | Photo: Markus Schreiber/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier

Foto: Thomas Borberg
EU

Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder

For abonnenter

LNG-terminal i Tyskland | Foto: Michael Sohn/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU hyrer firma til fællesindkøb af gas

Foto: Miriam Dalsgaard
Christiansborg

Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing

Læs også

Energiminister Lars Aagaard, erhvervsminister Morten Bødskov og USA's ambassadør er mødtes for at indlede et samarbejde, der skal sætte gang i grøn vækst. | Foto: BO AMSTRUP/Bo Amstrup
Christiansborg

Danmark og USA vil indlede nyt samarbejde om grøn vækst

Nyt samarbejde mellem Danmark og USA skal fremme både grøn vækst og finde nyt potentiale for de danske virksomheder i forbindelse med USA’s nye kæmpepakke til grøn omstilling. 

For abonnenter

Troels Ranis, direktør for DI Energi, understreger, at det er nødvendigt at sætte skub på rammeaftalerne for gørn energi. | Foto: PR / Dansk Industri
Virksomheder

Energi-chefer efterspørger mere hastighed fra politikerne

Både Ørsted, Copenhagen Infrastructure Parters og DI Energi appellerer til, at de grønne ambitioner på havvind bliver indfriet og med det rammerne for at komme af med energien igen i form af PTX og brintinfrastruktur.

For abonnenter

Foto: Olufson Jonas/Ritzau Scanpix
EU

To danske laboratorier bejler til vigtig international post

Ved ansøgningsfristens udløb havde to danske virksomheder søgt om at blive udpeget som europæisk referencelaboratorie.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder – 16.00
  • Borgerpanel er negativt stemt over for havneudvidelse – 15.30
  • Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing – 15.00
  • Sundhedsdatastyrelsen præsenterer ny strategi – 14.25
  • Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse – 14.15
  • EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier – 14.00
  • EU hyrer firma til fællesindkøb af gas – 13.15
  • Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet – 12.45
  • Danske virksomheder skal starte eksportmotoren efter lav vækst – 12.25
  • Tidligere miljøminister vil have planer for energiparker til sommer – 12.00
Flere nyheder

Watch Job

  • People and Operations Partner

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge