Debat: Husk guldgruben af CO2-besparelser i bygninger

Vi har ikke råd til at lade bygningerne forblive i skyggen i en ny klimaaftale, hvis vi vil begrænse den globale opvarmning. Det skal være nemt at spare på energien og vi skal sætte mål ift. energieffektivisering, skriver Christian Niepoort, adm. direktør hos PKA's energifond, SustainSolutions, i dette debatindlæg.
Christian Niepoort, adm. direktør hos PKA’s energifond, SustainSolutions | Foto: PR
Christian Niepoort, adm. direktør hos PKA’s energifond, SustainSolutions | Foto: PR
Christian Niepoort, adm. direktør hos PKA's energifond, SustainSolutions

Kort før sommerferien faldt energiforliget på plads. Et bredt forlig med fokus på udbygningen af vedvarende energi og en sænkelse af elafgifterne. Folketingets partier skal have ros for at have indgået et bredt forlig, der sætter kurs mod at elektrificere det danske samfund og forsyne Danmark med vedvarende energi. Vi ved nu, hvilken retning vinden blæser, og alle sejl skal derfor sættes i forhold til at eksekvere.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også