En del af Watch Medier

PolicyWatchlørdag28. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
04.02.2020kl. 17.05

Skat kræver millionerstatning af banker i udbyttesag

Skat rejser erstatningskrav på 880 millioner kroner mod ni udenlandske banker i sag om udbytteskat, oplyser Skattestyrelsen på et pressemøde.
Foto: Mogens Flindt
AF RITZAU OG FINANSWATCH

Skattestyrelsen rejser erstatningskrav på 880 millioner kroner mod ni udenlandske banker i sag om udbytteskat. 

Det oplyser fagdirektør i Skattestyrelsen, Kenneth Joensen, på et pressemøde. 

Erstatningskravet kommer som forlængelse af udbyttesagen, som drejer sig om, at et netværk af banker, aktiehandlere og advokater har hevet milliarder ud af europæiske statskasser ved at snyde med udbytteskat.

Det er Kammeradvokaten, der på baggrund af nyt materiale har indstillet til, at Skat rejser erstatningskravet.

"Det er Kammeradvokatens anbefaling, at vi bør rette krav mod yderligere ni udenlandske banker i forbindelse med sagen mod den udenlandske pensionskasse om uberettiget refusion af udbytteskat. Skattestyrelsen har derfor i sidste uge udsendt betalingspåkrav til de ni banker," siger fagdirektør i Skattestyrelsen Kenneth Joensen i en meddelelse.

Sådan blev statskassen snydt for milliarder

I Danmark udbetalte Skat over tre år milliarder af kroner til udlændinge. Også i USA er der blevet svindlet.

Det blev kaldt danmarkshistoriens største skattetyveri, da statskassen blev drænet for 12,7 milliarder kroner i skandalen om udbytteskat.

Læs her, hvordan svindlen angiveligt er foregået mod Danmark:

  • Et større organiseret netværk af selskaber i udlandet har tilsyneladende søgt om at få udbetalt udbytteskat på baggrund af fiktive aktiebeholdninger og forfalsket dokumentation.
  • Udbytteskat er den skat, man skal betale, når man har tjent penge på sine aktier i en virksomhed.
  • Selskaber i udlandet skal ikke betale skat af udbyttet af deres aktier, mens skatten for danske selskaber er på 27 procent.
  • Svindlen er angiveligt sket ved, at selskaberne har søgt om at få tilbagebetalt udbytteskat, uden de har ejet de aktier, som de vil have tilbagebetalt skat for.
  • Ifølge Politiken og TV2 er de to amerikanere Matthew Stein og Jerome Lhote samt briten Sanjay Shah mistænkt for at have svindlet gennem fiktive amerikanske pensionsfonde.
  • Ved at hævde at pensionsfondene ejede aktier i danske selskaber for mange milliarder, påstod de, at pensionsfondene havde ret til at få udbytteskat retur efter aftaler om dobbeltbeskatning mellem Danmark og USA.
  • Den formodede svindel fandt sted i perioden fra 2012 til 2015.
  • Skattestyrelsen har anlagt 470 civilretlige sager med et samlet krav på 12,7 milliarder kroner. Retssagerne er anlagt i blandt andet USA, Storbritannien, Malaysia og Dubai.
  • Tidligere skatteminister Karsten Lauritzen (V) forventede at kunne få seks milliarder kroner retur. Det ventes at koste mindst to milliarder kroner i advokatregninger at hente pengene hjem.
  • Skattestyrelsen indgik i 2019 et forlig med nogle amerikanske bagmænd bag 61 pensionsplaner om at tilbagebetale knap 1,6 milliarder kroner. De har dog fået udbetalt udbytterefusion for 2,9 milliarder kroner.

Kilder: Skat, Politiken, TV2, Skattestyrelsen, Ritzau.

Skattestyrelsens stævnede i december 2018 en udenlandsk pensionskasse for omtrent 900 millioner kroner, som blev uberettiget udbetalt som refusion af udbytteskat.

I september 2019 stævnede Skattestyrelsen så en bank, der var en del af bankordningen, for et tilsvarende beløb.

Kammeradvokaten har efterfølgende indstillet, at Skattestyrelsen også retter erstatningskrav mod de ni udenlandske banker, som har været involveret i sagen.

Der er altså tale om at inddrage yderligere ni banker i sagen, hvor der allerede er anlagt retssager mod den udenlandske pensionskasse og en bank. Der er derfor ikke tale om "nye penge".

"Vi rejser erstatningskrav mod de 9 banker for de samme forhold, som den udenlandske pensionskasse og banken allerede er sagsøgt for – ud fra princippet om solidarisk hæftelse," siger Kenneth Joensen og tilføjer:

"Det er Kammeradvokatens opfattelse, at inddragelsen af de ni banker i sagen øger vores sikkerhed for betaling. Derudover vil inddragelsen af bankerne kunne bidrage til yderligere oplysning af sagen."

Skattestyrelsen har ikke sat navn på de ni banker, men ifølge Børsen er der i det nye erstatningskrav tale om de samme penge, som Nordea blev stævnet for sidste år.

I september 2019 bekræftede netop Nordea, at banken havde modtaget en stævning fra Skattestyrelsen for bankens rolle i sagen om den canadiske pensionskasse Hoopp, der blev stævnet tilbage i december 2018.

"Vi kan bekræfte, at Skattestyrelsen har meddelt Nordea, at styrelsen vil stævne Nordea med krav om betaling af ca. 900 mio. kr. i forbindelse med den såkaldte Hoopp-sag," lød det dengang fra chefjurist i Nordea Danmark Anders Holkmann Olsen.

Skats sammenbrud koster staten 300 mio. kr. ekstra om året i advokatbistand 

Skattestyrelsen vil videoafhøre danske SEB-chefer under ed 

Relaterede artikler:

  • Foto: Joachim Adrian

    Skats sammenbrud koster staten 300 mio. kr. ekstra om året i advokatbistand

  • SEB-huset i København. | Foto: PR/SEB

    Skattestyrelsen vil videoafhøre danske SEB-chefer under ed

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Pelle Dragsted, skatteordfører for Enhedslisten.. | Foto: Jens Dresling
Virksomheder

EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud

Enhedslisten er ligesom SF skuffede over regeringens udmøntning af EU’s forordning, der indebærer et indtægtsloft og et solidaritetsbidrag fra elindustrien. Partiet under sig blandt andet over, at de fossile selskaber kun beskattes i 2023 og vil forfølge sagen ”benhårdt”. 
  • Beskedent dansk provenu fra elloft og fossilt bidrag
  • Rådgivere: Prisloft skaber bekymring blandt danske elvirksomheder

For abonnenter

I 2012 blev 94.000 optaget på en erhvervsuddannelse. Sidste år lød det tal på 64.000. Hos Dansk Erhverv mener man, at det blot viser behovet for handling og tiltag på området. Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år

Ifølge Aquaporin skal virksomhedens vandrensningsteknologi ses som et supplement til den kommunale vandrensning herhjemme. | Foto: Aquaporin/pr
Virksomheder

Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler

For abonnenter

Foto: Pr / Ok
Virksomheder

OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune

For abonnenter

Transportminister Thomas Danielsen (V) kan ikke love en milliardstor hjælp til transportbranchen. | Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Minister afviser brancheudspil: Regeringen har ingen planer om milliardpulje til grønne lastbiler

For abonnenter

Foto: Torben Salomonsen
Virksomheder

Ny konfliktfuld konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers

For abonnenter

Læs også

Landbrugsminister Jacob Jensen (V) forventer, at regeringen vil tage stilling til en CO2-afgift efter sommer, | Foto: Ida Marie Odgaard
Christiansborg

Landbrugsminister: Regeringen vil tage stilling til CO2-afgift efter sommer

Anbefalinger til en klimaafgift på landbruget og produkterne i køledisken forventes at lande i løbet af foråret. Til gengæld tør ministeren ikke sige noget om, hvornår en CO2-afgift er på plads.

For abonnenter

Foto: Torben Salomonsen
Virksomheder

Ny konfliktfuld konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers

To uger efter at Fødevarestyrelsens rejsehold brugte 13 timer hos Skare Meat Packers’ lager, mødte styrelsen op igen - denne gang til polititrusler fra medejer Gitte Skare, skriver Berlingske.

For abonnenter

Foto: Finn Frandsen/Politiken/Ritzau Scanpix
Virksomheder

Rejsekort lancerer ny billetapp i foråret

Selskabet bag Rejsekortet og appen Rejseplanen, er på vej med en ny billetapp.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Forbrugerråd kritiserer Aquaporin for at være på kant med markedsføringsregler – 27. jan.
  • EL melder sig i kritikken af lovforslag omkring ekstraordinære overskud – 27. jan.
  • Borgmester vil mindske antallet af parter bag Aarhus Letbane efter it-fejl – 27. jan.
  • Lokalforening kritiserer proces for Aarhus' nye renseanlæg – 27. jan.
  • OK skal opsætte ladestandere for Aarhus Kommune – 27. jan.
  • Optagne på erhvervsuddannelser er det laveste i ti år – 27. jan.
  • Danske tankstationer i Forbrugerombudsmandens lys – 27. jan.
  • Fødevareministeren vil screene flere fødevarer for PFAS – 27. jan.
  • Tidligere DF-næstformand skal sikre brancheforening adgang til politikere – 27. jan.
  • Beskedent dansk provenu fra elloft og fossilt bidrag – 27. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge