En del af Watch Medier

PolicyWatchonsdag1. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
12.05.2020kl. 15.51

Heunicke forsvarer coronastrategi: Vi har handlet hurtigt

Dansk Folkeparti er ikke tilfreds med den måde, myndighederne har håndteret strategi under coronakrisen.
Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) var tirsdag i samråd i Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg. | Foto: Ólafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
AF RITZAU

"Der er mange ting, vi kan og skal lære af. Men det betyder, at der er handlet hurtigt, effektivt og resolut fra de danske myndigheder og fra regeringens side, og det betyder, at vi i Danmark er et sted, hvor vi gradvist kan genåbne vores samfund."

Det siger sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) tirsdag under et samråd i Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg.

Her gør han rede for dele af myndighedernes håndtering af coronakrisen.

Samrådet er indkaldt af sundhedsordfører Liselott Blixt (DF).

Hun beder ministeren forklare, hvorfor der gik næsten fire uger, inden strategien blev ændret, efter at Statens Serum Institut i begyndelsen af februar advarede om, at smittede personer kan smitte videre, før de selv mærker symptomer på coronavirus.

Langt hen i februar fortsatte Danmark med kun at teste personer, der havde udvist symptomer på at være ramt af coronavirus.

Det betød, at personer, der vendte hjem fra for eksempel skisportssteder, ikke blev testet, hvis de var symptomfri. Også selv om netop sådanne steder var genstand for stor smittespredning.

"Det er ikke godt nok, når man ser på, hvad der kunne være gjort, hvis man havde set den risiko og gjort noget ved det. Samt hvad det har kostet at lukke hele samfundet ned," siger Liselott Blixt.

"For Dansk Folkeparti er det vigtigt at vide, hvorfor der gik så mange uger, og hvornår ministeren selv blev klar over det. Samt hvad ministeren gjorde med den viden, han fik. Den langsommelighed mener vi har kostet flere ansatte end smitten, og også dødsfald blandt de ældre," siger hun.

Magnus Heunicke peger på, at kursen under coronakrisen har betydet, at Danmark ikke har været tvunget til at lukke samfundet lige så meget ned som mange andre lande.

"Det er en strategi, der har ført til, at vi på nuværende tidspunkt har fået kontrol over epidemien uden at have set samme overdødelighed, som andre lande desværre har oplevet," siger han.

Relaterede artikler:

  • Sundhedsminister Magnus Heunicke (S). | Foto: Aleksander Klug/Ritzau Scanpix

    Regeringen vil efter kritik fremlægge corona-beregninger

  • Foto: LISELOTTE SABROE/Ritzau Scanpix

    Sundhedsminister forsvarer skiftende retningslinjer under coronakrise

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Finn Frandsen/Politiken/Ritzau Scanpix/Politiken
Christiansborg

Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet

Center for Cybersikkerhed har hævet trusselsniveauet for cyberaktivisme fra middel til høj. (Opdateret) 
  • Center for Cybersikkerhed forventer flere overbelastningsangreb: "Det er en del af normalbilledet"
  • Seks initiativer skal styrke cybersikkerhed i vandsektoren
Foto: Jens Dresling
Region/Kommune

Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse

Kommissionsformand Ursula Von der Leyen præsenterer ny energi-plan i morgen | Foto: Markus Schreiber/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier

Foto: Miriam Dalsgaard
Christiansborg

Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing

Foto: Thomas Borberg
EU

Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder

For abonnenter

LNG-terminal i Tyskland | Photo: Michael Sohn/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU hyrer firma til fællesindkøb af gas

Læs også

Energiminister Lars Aagaard, erhvervsminister Morten Bødskov og USA's ambassadør er mødtes for at indlede et samarbejde, der skal sætte gang i grøn vækst. | Foto: BO AMSTRUP/Bo Amstrup
Christiansborg

Danmark og USA vil indlede nyt samarbejde om grøn vækst

Nyt samarbejde mellem Danmark og USA skal fremme både grøn vækst og finde nyt potentiale for de danske virksomheder i forbindelse med USA’s nye kæmpepakke til grøn omstilling. 

For abonnenter

Troels Ranis, direktør for DI Energi, understreger, at det er nødvendigt at sætte skub på rammeaftalerne for gørn energi. | Foto: PR / Dansk Industri
Virksomheder

Energi-chefer efterspørger mere hastighed fra politikerne

Både Ørsted, Copenhagen Infrastructure Parters og DI Energi appellerer til, at de grønne ambitioner på havvind bliver indfriet og med det rammerne for at komme af med energien igen i form af PTX og brintinfrastruktur.

For abonnenter

Foto: Olufson Jonas/Ritzau Scanpix
EU

To danske laboratorier bejler til vigtig international post

Ved ansøgningsfristens udløb havde to danske virksomheder søgt om at blive udpeget som europæisk referencelaboratorie.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder – 31. jan.
  • Borgerpanel er negativt stemt over for havneudvidelse – 31. jan.
  • Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing – 31. jan.
  • Sundhedsdatastyrelsen præsenterer ny strategi – 31. jan.
  • Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse – 31. jan.
  • EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier – 31. jan.
  • EU hyrer firma til fællesindkøb af gas – 31. jan.
  • Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet – 31. jan.
  • Danske virksomheder skal starte eksportmotoren efter lav vækst – 31. jan.
  • Tidligere miljøminister vil have planer for energiparker til sommer – 31. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Business Intelligence Specialist

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge