En del af Watch Medier

PolicyWatchtorsdag2. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
08.09.2022kl. 14.23

Flertal er klar med milliardhjælp til energiselskaber

Et flertal vil sikre landets energiselskaber, som bliver udfordret af de høje energipriser, ved at tilbyde en statslig garantiramme på 100 milliarder kroner.
Foto: Jens Dresling
af ritzau

Et politisk flertal vil sikre landets energiselskaber, som bliver udfordret af de høje energipriser, ved at tilbyde en statslig garantiramme på 100 milliarder kroner.

Det fremgår af et pressemøde torsdag, hvor regeringen og Energistyrelsen orienterer om forsyningssikkerheden forud for vintersæsonen.

”Vi kan i dag præsentere en statsgaranti på 100 milliarder kroner, som skal være med til at sikre stabiliteten på elmarkedet. Det vil skærme forbrugerne og skærpe forsyningssikkerheden. Det er en politisk aftale, som er vedtaget med et meget bredt flertal i Folketinget,” siger erhvervsminister Simon Kollerup (S).

På tværs af Europa oplever man stigende energipriser, som rammer både borgere og virksomheder.

De skyhøje priser på strøm påvirker også elselskaberne, som kan få udfordringer med at leve op til deres kontrakter om at købe og sælge strøm. Det stiller store krav til energiselskabernes pengebeholdning.

Aftalen betyder, at selskaberne vil kunne få statsgaranti på banklån, hvis de får brug for at skaffe store pengebeløb her og nu.

Lånerammen vil dække 80 procent af energiselskabernes nyudlån, mens en långiver skal dække minimum 20 procent.

Elselskaberne skal betale for at bruge ordningen. Prisen bliver sat efter, hvad banken vurderer, risikoen ved lånet er. En del af beløbet vil gå til staten som betaling for den risiko, garantien medfører.

Ordningen er blevet inspireret af Sverige, der for nylig har indført en lignende ordning.

Det er helt afgørende, at staten holder hånden under de nødlidende energiselskaber ifølge DI.

”Vi må ikke stå i en situation, hvor garanterne for vores energi ikke kan opretholde deres produktion som følge af likviditetsproblemer. Likviditeten er nemlig også forudsætningen for, at vi også i en krisetid investerer massivt i grønne teknologier og den grønne omstilling,” siger DI’s politiske direktør, Emil Fannikke Kiær, i en skriftlig kommentar.

Det er helt afgørende, at staten holder hånden under de nødlidende energiselskaber ifølge DI.

”Vi må ikke stå i en situation, hvor garanterne for vores energi ikke kan opretholde deres produktion som følge af likviditetsproblemer. Likviditeten er nemlig også forudsætningen for, at vi også i en krisetid investerer massivt i grønne teknologier og den grønne omstilling,” siger DI’s politiske direktør, Emil Fannikke Kiær, i en skriftlig kommentar.

Regeringen, Venstre, SF, De Radikale, De Konservative, Enhedslisten, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og Moderaterne står bag garantien.

Temperaturen sænkes i statslige bygninger

Derudover får den stigende energikrise nu konsekvenser for de statslige bygninger.

Man vil slukke lyset på bygninger og sænke temperaturen i bygningerne til 19 grader, fortæller klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) på et pressemøde i København.

”Vi vil slukke al udendørs belysning. Bygninger, som er flotte at se på, men uden praktisk betydning, skal ikke oplyses,” siger ministeren.

Samtidig sænkes temperaturen nogle grader, for at man kan begrænse energiforbruget.

”Temperaturen indenfor skal sænkes til 19 grader, medmindre særlige forhold gør, at temperaturen skal være højere. Normalt ligger temperaturen på 21-23 grader, siger Dan Jørgensen, der også oplyser, at man vil forkorte fyringssæsonen, så der først fyres, når temperaturen falder til 19 grader.

Elafgiften sænkes med 4 øre og beskæftigelsesfradraget øges

EU vil sende indtægter fra grøn el til nødstedte virksomheder

Relaterede artikler:

  • Elafgiften sænkes med 4 øre og beskæftigelsesfradraget øges

  • EU-Kommissionen med formand Ursula von der Leyen i spidsen foreslå hjælp til virksomheder, som er trængt af de høje energipriser. | Foto: Kenzo Tribouillard/AFP / AFP

    EU vil sende indtægter fra grøn el til nødstedte virksomheder

    For abonnenter

  • Foto: Dado Ruvic/REUTERS / X02714

    Politisk flertal støtter forslag om prisloft på russisk gas

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Rune Fogh Sørensen, Dansk Erhverv
Virksomheder

Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave

Det var en veloplagt digitaliseringsminister, der torsdag gæstede Dansk Erhvervs digitaliseringspolitiske topmøde. Hun pegede på grøn omstilling, øget arbejdsudbud og tilliden hos mindre digitale danskere som de vigtigste digitale emner, vi står overfor.
  • Digitaliseringspulje åbner for SMV’er
  • Ny minister: Digitalt udfordrede skal kun søge fritagelse én gang
Foto: Yves Herman
Nyheder

Vestager: Uklart hvor meget statsstøtte vil give til grøn omstilling

For abonnenter

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Her er den nye it-ministers politiske planer

For abonnenter

EU-kommissær Margrethe Vestager | Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025

Læs også

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er resortministeren, der skal stå skoleret overfor EU-Kommissionen på grund af mangelfuld implementering af det reviderede direktiv for fremme af vedvarende energi. | Foto: Christian Falck Wolff
Nyheder

Danmark er havnet i EU’s søgelys omkring vedvarende energi

På trods af at Danmark ofte udråbes til at være EU’s klimaduks, mener EU-Kommissionen, at den danske regering er i gang med traktatbrud, når det gælder implementeringen af reglerne for vedvarende energi.

For abonnenter

Foto: Jens Dresling
Christiansborg

Her er den nye it-ministers politiske planer

Marie Bjerre er den nye brede regerings minister for digitalisering, og hun har nu fremlagt sine politiske digitale planer for Folketinget. 

For abonnenter

Der er blevet kastet et kritisk blik på ATP's forretningsmodel gennem de seneste måneder. | Foto: Pr
PolicyWatch

CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse

Pensionspengetanken ATP må laves helt om. Det er konklusionen i ny analyse, som professor Jesper Rangvid og lektor Henrik Ramlau-Hansen har lavet.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer – 16.22
  • Digitaliseringsminister: Dejligt at være årets bedste julegave – 12.37
  • Vestager: Uklart hvor meget statsstøtte vil give til grøn omstilling – 12.03
  • Ændring af omdiskuteret aldersgrænse for retsmæglere sendt i høring – 08.57
  • CBS-folk kritiserer ATP hårdt i ny analyse – 08.54
  • Ørsted klar til at skrue ned for investeringer i havvind – 08.52
  • Grenaa-direktør kritiserer rapport bestilt af Aarhus Havn om udvidelse – 08.47
  • Her er den nye it-ministers politiske planer – 07.36
  • EU-parlamentarikere stemmer for større krav til bygningers energieffektivitet – 1. feb.
  • Vestager: Grøn statsstøtte skal stoppe i 2025 – 1. feb.
Flere nyheder

Watch Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Erfaren IT Supporter

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge