En del af Watch Medier

PolicyWatchonsdag1. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
17.01.2023kl. 15.00

EU's von der Leyen anbefaler modsvar til USA's klimapakke

Som modsvar til de amerikanske klimalove bør EU vedtage nye love, så man kan hastebehandle investeringer i ren energi og øge tilskuddene til den bæredygtige omstilling, lyder det fra chef for EU-Kommissionen.
Ursula von der Leyen mener, at man skal øge tilskuddene til den grønne investeringsplan. | Foto: Fabrice Coffrini
AF MARKETWIRE

EU bør vedtage nye love, der gør det muligt at hastebehandle investeringer i ren energi og øge tilskuddene til den bæredygtige omstilling. Det skal ske som modsvar til de amerikanske klimalove, siger Ursula von der Leyen, der er chef for EU-Kommissionen, ved World Economic Forum i Davos, Schweiz.

Kommissionschefen frygter, at amerikanske selskaber på ”urimelig” vis kan få tilskud gennem de amerikanske klimalove, skriver Bloomberg News.

”Der er behov for konkurrencedygtige tilbud og incitamenter, der på nuværende tidspunkt kun er adgang til uden for EU, hvis den europæiske industri skal holdes attraktiv,” siger Ursula von der Leyen ved konferencen i Davos.

”For at undgå fragmentering af enkeltmarkedet og for at understøtte overgangen til ren energi på tværs af unionen må vi øge tilskuddene i EU,” fortsætter hun.

Som led i den grønne investeringsplan bør EU midlertidigt tilpasse lovgivningen omkring statsstøtte for at accelerere og simplificere ansøgningsbehandlingen. Blandt mulighederne er skattelettelser, skriver Bloomberg News.

Tilpasningen af lovgivningen vil åbne døren for finansieringen af projekter til udvikling af ren energi - også kendt som cleantech.

Bekymringerne om USA beror på lovpakken Inflation Reduction Act, der blandt andet indeholder incitamenter for selskaber, der udvikler bæredygtig energi, såsom vindmølleproducenter og udviklere af vindmølleparker.

Incitamenterne frygtes at lokke producenterne og udviklerne over Atlanten på bekostning af projekter i EU.

Også i Kina har regeringen øget indsatsen for at udvikle og producere bæredygtig energi gennem støtteordninger samt forbyde salg til EU.

”Vi har stadig brug for at arbejde og forhandle med Kina, særligt når det kommer til denne overgang,” siger Ursula von der Leyen og fremhæver, at EU ”er nødt til at stille skarpt på sin tilgang med hensyn til at nedbringe risiko frem for afkobling”.

”Vi vil ikke tøve med at starte efterforskninger, hvis vi vurderer, at vores indkøb eller andre markeder forvrænges af sådanne statstilskud,” fortsætter hun.

En bred tilskudsordning på tværs af EU er dog ikke uden konsekvenser. Margrethe Vestager, der er konkurrencekommissær i EU, mener, at tilskud vil forfordele de små og fattige EU-lande og i stedet gavne større økonomier som Tyskland og Frankrig uhensigtsmæssigt.

Relaterede artikler:

  • EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, på et pressemøde med Sveriges statsminister, Ulf Kristersson | Foto: Jonas Ekstromer / TT / Ritzau Scanpix

    Statsstøtte-spørgsmål sætter svensk formandskab i svær situation

  • EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen. | Foto: Paul Faith

    EU-Kommissionen skal komme med modsvar på USA's klimapakke

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Photo: Finn Frandsen/Politiken/Ritzau Scanpix/Politiken
Christiansborg

Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet

Center for Cybersikkerhed har hævet trusselsniveauet for cyberaktivisme fra middel til høj. (Opdateret) 
  • Center for Cybersikkerhed forventer flere overbelastningsangreb: "Det er en del af normalbilledet"
  • Seks initiativer skal styrke cybersikkerhed i vandsektoren
Foto: Jens Dresling
Region/Kommune

Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse

Kommissionsformand Ursula Von der Leyen præsenterer ny energi-plan i morgen | Foto: Markus Schreiber/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier

Foto: Miriam Dalsgaard
Christiansborg

Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing

Foto: Thomas Borberg
EU

Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder

For abonnenter

LNG-terminal i Tyskland | Foto: Michael Sohn/AP/Ritzau Scanpix
EU

EU hyrer firma til fællesindkøb af gas

Læs også

Foto: Vestas Wind Systems
EU

Omfattende grøn EU-pakke har alle de ”rigtige overskrifter”

Som modsvar til massive statsstøtteordninger i USA lægger Europa-Kommissionen op til øget statsstøtte, favorable skatteordninger og hurtigere godkendelser i Europa. Nu er de rigtige værktøjer på vej i brug, konstaterer Green Power Denmark-direktør.

For abonnenter

Foto: Casper Dalhoff/Ritzau Scanpix
Region/Kommune

Borgerpanel er negativt stemt over for havneudvidelse

I et borgerpanel i Aarhus – nedsat af byrådet – er flere modstandere af en kommende havneudvidelse, men politikerne holder fast.

For abonnenter

EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, på et pressemøde med Sveriges statsminister, Ulf Kristersson | Foto: Jonas Ekstromer / TT / Ritzau Scanpix
EU

Statsstøtte-spørgsmål sætter svensk formandskab i svær situation

Mens EU-Kommissionen presser på for øget statsstøtte, ønsker svensk formandskab diskussion om konkurrenceevne.

Seneste nyt

  • Implementering af drikkevandsdirektiv forsinkes i mange måneder – 31. jan.
  • Borgerpanel er negativt stemt over for havneudvidelse – 31. jan.
  • Fødevarestyrelsen kan ikke nå at behandle sager om greenwashing – 31. jan.
  • Sundhedsdatastyrelsen præsenterer ny strategi – 31. jan.
  • Københavns Kommune tog nyt it-system i brug trods manglende sikkerhedsgodkendelse – 31. jan.
  • EU vil skyde 170 mia. euro efter grønne teknologier – 31. jan.
  • EU hyrer firma til fællesindkøb af gas – 31. jan.
  • Center for Cybersikkerhed hæver trusselsniveauet – 31. jan.
  • Danske virksomheder skal starte eksportmotoren efter lav vækst – 31. jan.
  • Tidligere miljøminister vil have planer for energiparker til sommer – 31. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Marianne Troelsen

mt@watchmedier.dk

Tlf.: +45 2049 8660

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge