En del af Watch Medier

PolicyWatchsøndag5. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
16.09.2019kl. 19.44

Kofods afløser overtager i EU-Parlament efter minuts stilhed

Marianne Vind håber på reform af EU's arbejdsmiljøregler, og hun bryder sig ikke om fælles mindsteløn i EU.
Foto: PR/HK
AF RITZAU

Danmark har mandag aften fået et nyt medlem af Europa-Parlamentet, da socialdemokraten Marianne Vind, som var suppleant, officielt har overtaget udenrigsminister Jeppe Kofods mandat.

Det meddeler formand for EU-Parlamentet, David Sassoli, i forbindelse med et plenarmøde i Strasbourg.

"Vi har fra dansk side hørt, at fru Marianne Vind er valgt til Europa-Parlamentet og erstatter Jeppe Kofod," siger Sassoli.

Den danske socialdemokrat blev præsenteret sammen med andre nye medlemmer mandag aften.

Det skete, i forlængelse af at medlemmerne havde holdt et minuts stilhed for et nyvalgt portugisisk parlamentsmedlem, André Bradford, som døde i juli.

"Jeg byder de nye kolleger velkommen. De er nu i fuldt omfang medlemmer af Europa-Parlamentet i henhold til forretningsordenen," siger Sassoli.

Marianne Vind er blevet medlem af beskæftigelsesudvalget. Hun er suppleant i transportudvalget.

Det betyder, at hun blandt andet kommer til at sidde med den meget omtalte og omstridte EU-forordning 883, der omhandler blandt andet dagpenge og børnecheck.

I transportudvalget kommer hun til at arbejde med en anden stor og omdiskuteret sag - EU's vejpakke - som har splittet EU i øst og vest.

Marianne Vind, som er tidligere næstformand i HK/Privat, vil desuden kaste sig over arbejdsmiljøområdet.

"Det trænger til et løft," siger hun om området, hvor der kan være nyt på vej efter mange års stilstand.

Desuden har EU's kommende kommissionsformand, Ursula von der Leyen, varslet et stort ønske om en fælleseuropæisk mindsteløn. Det skal, mener hun, også stoppe løndumping på tværs af landegrænser i unionen.

"Vi mangler at se de gode resultater. Det har skabt working poor (fattige lønmodtagere, red.) i EU. Det er trist at se i 2019. Der skal vi ikke hen i Danmark," siger Marianne Vind.

Den danske EU-parlamentariker kommer ikke til at skulle fylde Jeppe Kofods sko. Hun har med beskæftigelse og arbejdsmiljø fået områder, hvor hun har solid erfaring.

Andre i den socialdemokratiske EU-gruppe har overtaget ansvaret for Kofods mærkesager som blandt andet bekæmpelse af skattely og hvidvask.

"Min drøm er at skabe et bedre arbejdsmarked for alle europæere"

OVERBLIK: Det stemmer danskerne til EU-toppost 

Relaterede artikler:

  • Foto: PR/HK

    "Min drøm er at skabe et bedre arbejdsmarked for alle europæere"

    For abonnenter

  • Foto: Geoffroy van der Hasselt / AFP / Ritzau Scanpix

    OVERBLIK: Det stemmer danskerne til EU-toppost

  • Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

    Socialdemokraterne skifter ud i EP-gruppe

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) skal i ny medieaftale finde en "landingsbane" for det kulturbidrag – også kaldet streamingskat – som S-regeringen vedtog, men som mødte kritik fra Venstre og Moderaterne. (Arkivfoto). | Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Christiansborg

Kulturminister vil tilpasse og lande bred medieaftale inden 2024

Foto: Danish Defence Command/Reuters/Ritzau Scanpix
Nyheder

Tyskland: Endnu ingen beviser for russisk sabotage på Nord Stream

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

”I dag meddeler jeg, at jeg har godkendt den første overførsel nogensinde af beslaglagte russiske midler til brug i Ukraine,” sagde Merrick Garland, USA's justitsminister, fredag. | Photo: Drew Angerer/AFP/Ritzau Scanpix
Global

USA klar til at sende beslaglagte oligarkmidler til Ukraine

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Læs også

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

Dansk transportselskab har fået medhold i sag hos EU-Kommissionen, der modsat Danmark ikke mener, at ture med tomme returpaller tæller med i cabotageregnskab. Selskabet skal dog stadig betale millionbøde.

For abonnenter

Nyheder

Elmarkedsreform: ”Ubalancer i markedet skal løses af markedet”

Mens vi venter på en elmarkedsreform fra EU-Kommissionen, advarer økonomisk vismand mod, at indgreb i pressede markeder for at spare forbrugerne penge kan risikere at koste endnu mere på den lange bane.

For abonnenter

(ARKIV) | Foto: Philipp Von Ditfurth/AP/Ritzau Scanpix
Nyheder

EU vil lempestatsstøtteregler til grøn teknologi til 2025

Statsstøttemilliarder fra flere sider får EU til at åbne for både nye skattefordele og statsstøtteindgreb for at sikre blandt andet bæredygtige investeringer i Europa. ”Det rækker på mange måder ud over det, som vi havde ønsket os,” vurderer Dansk Erhverv.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Tyskland: Endnu ingen beviser for russisk sabotage på Nord Stream – 4. feb.
  • Kulturminister vil tilpasse og lande bred medieaftale inden 2024 – 4. feb.
  • USA klar til at sende beslaglagte oligarkmidler til Ukraine – 4. feb.
  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 3. feb.
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 3. feb.
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 3. feb.
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 3. feb.
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

  • Erfaren IT Supporter

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Business Intelligence Specialist

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge