En del af Watch Medier

PolicyWatchlørdag4. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
06.12.2021kl. 09.28

Danske virksomheder bedre gennem coronakrisen end frygtet

Det gik ikke så galt for de danske virksomheder, som man først kunne have frygtet, lyder det fra Finans Danmark.
Virksomhederne har overordnet set har klaret sig væsentligt bedre gennem krisen end frygtet, konstaterer Niels Arne Dam, cheføkonom i Finans Danmark. | Foto: PR / Finans Danmark
AF MARKETWIRE

Da coronavirus kom til Danmark, og samfundet lukkede ned, var der straks frygt for, hvordan det ville gå de danske virksomheder. Nu viser en gennemgang af et stort udsnit af virksomhedernes regnskaber for 2020, at det er gået bedre end frygtet.

Det viser en analyse fra Finans Danmark, brancheorganisation for den finansielle sektor, herunder bankerne.

I analysen er der set på regnskaber fra de fire hovedbrancher byggeri, handel, fremstilling og serviceerhverv. Selv om der er forskelle mellem de enkelte brancher, er konklusionen, at virksomhederne er kommet bedre gennem coronakrisens første år end frygtet.

"Det er positivt, at virksomhederne overordnet set har klaret sig væsentligt bedre gennem krisen i forhold til de meget dystre prognoser, vi så i begyndelsen af krisen," siger Niels Arne Dam, cheføkonom i Finans Danmark

Målt på indtjening har byggeriet klaret sig bedst, da indtjeningen i byggeriet har været højere end før krisen. Det kan blandt andet forklares med fremgang på boligmarkedet under krisen og øget efterspørgsel efter forbedringer i private hjem.

Hjælpepakker har haft effekt

For handel og fremstillingsindustrien har indtjeningen været på niveau med før krisen. Dog har der været udfald i fremstillingsindustrien. Eksempelvis har olieindustrien og maskinindustrien været ramt af henholdsvis faldende oliepriser og udskudte nyinvesteringer.

Værst er det gået for servicebranchen, hvor indtjeningen har været under niveauet fra før krisen. Forklaringen på det er blandt andet, at restauranter og hoteller ikke har kunnet tage imod gæster, og rejserestriktioner har ramt rejsebureauer.

På trods af den faldende indtjening er konkurserne ikke væltet ind over servicebranchen. Det samme gælder for de andre hovedbrancher.

I alle fire hovedbrancher har antallet af konkurser i 2020 været under eller sammenfaldende med niveauet i årene op til krisen. Årsagen til, at krisen ikke har kastet flere konkurser af sig, er de økonomiske hjælpepakker, som staten står bag. En del af disse hjælpepakker har bestået af statslån.

I Finans Danmark håber man, at virksomhederne i stigende grad vil vende tilbage til bankerne for blandt andet at få hjælp til at afvikle statslånene.

Lavere konkurstal blandt restauranter med coronastøtte

Velpolstrede virksomheder har tilbagebetalt den første milliard kroner i statslige coronalån 

Relaterede artikler:

  • Restauranterne synes at have haft glæde af den coronastøtte, de har fået, når man ser på antallet af konkurser. | Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix

    Lavere konkurstal blandt restauranter med coronastøtte

  • Statens sparegris blev vendt på hovedet, da coronakrisen ramte Danmark, og der blev iværksat flere kompensationspakker for de nationale nedlukninger. Nu skal virksomhederne snart til at betale nogle af pengene tilbage. | Foto: Colourbox

    Velpolstrede virksomheder har tilbagebetalt den første milliard kroner i statslige coronalån

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Yves Herman / Reuters / Ritzau Scanpix
EU

EU støtter op om prisloft på russisk diesel

Ifølge Bloomberg er flere EU-medlemslande blevet enige om at indføre et prisloft på 100 dollar pr. tønde diesel, der kommer fra Rusland.
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, sammen med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, der fredag afholdt pressemøde i Kyiv | Foto: Ukrainian Presidential Press Service
EU

Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion

Foto: Corti
PolicyWatch

Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet

For abonnenter

Trods medhold i cabotageafgørelse hos EU-Kommissionen må H.P. Therkelsen stadig betale millionbøde. | Foto: H. P. Therkelsen / Pr
EU

EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel

For abonnenter

Foto: PR/Carsten Mai
Christiansborg

Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København

I 2050 skal DSV ikke længere udlede CO2, lyder det i selskabets nye bæredygtighedsmål. | Foto: Dsv Panalpina
Virksomheder

DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling

For abonnenter

Læs også

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er resortministeren, der skal stå skoleret overfor EU-Kommissionen på grund af mangelfuld implementering af det reviderede direktiv for fremme af vedvarende energi. | Foto: Christian Falck Wolff
Nyheder

Danmark er havnet i EU’s søgelys omkring vedvarende energi

På trods af at Danmark ofte udråbes til at være EU’s klimaduks, mener EU-Kommissionen, at den danske regering er i gang med traktatbrud, når det gælder implementeringen af reglerne for vedvarende energi.

For abonnenter

Christian Kettel Thomsen tiltræder 1. februar som nationalbankdirektør. | Foto: Jens Dresling
Virksomheder

Ny nationalbankdirektør tjener over dobbelt så meget som statsministeren

Fri firmabil, arbejdsgiverbetalt pension på over 20 pct. og en løn, der giver statsministerens baghjul. Det kan Christian Kettel Thomsen se frem til som ny nationalbankdirektør.

For abonnenter

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Nyheder

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

Den ”væsentligste hovedkilde” til at nedbringe ventetiderne ved domstolene bliver effektiviseringer, slog justitsministeren fast under samråd. Det er ”ikke realistisk” at finde milliardbeløb, sagde han.

For abonnenter

Seneste nyt

  • EU støtter op om prisloft på russisk diesel – 3. feb.
  • Ny sanktionspakke fra EU vil ramme russisk droneproduktion – 3. feb.
  • Dansk startup: Nye AI-regler kan skubbe tech-innovation ud af landet – 3. feb.
  • Klumme: Regeringen er klar med en lige højre til København – 3. feb.
  • DI vil redde døende offentlig transport med lavere billetpriser – 3. feb.
  • Statsminister: Uden reformer skal vi sænke forventninger til velfærd – 3. feb.
  • Eksperters anbefaling til CO2-afgift på landbrug forsinkes igen – 3. feb.
  • Dyrevelfærdsrapport afslører brud på regler: Minister vil vende udviklingen – 3. feb.
  • EU-Kommissionen modsiger Danmark i principiel sag om cabotagekørsel – 3. feb.
  • DSV pålægger sig selv "intern CO2-skat" – og efterspørger politisk handling – 3. feb.
Flere nyheder

Job

  • Compliance Officer

Watch Job

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Erfaren IT Supporter

  • Regnskabs-/økonomichef

Se flere jobs

Job

  • Compliance Officer

Se flere jobs

Kolofon

PolicyWatch
Søg

Sektioner

  • Christiansborg
  • EU
  • Virksomheder
  • Region/Kommune
  • Global
  • Mennesker
  • Sitemap
  • RSS feeds

Nyhedschef

Nicolai Raastrup

nicolai.raastrup@watchmedier.dk

Tlf.: +45 33308388

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Job

Abonnement

Prøv PolicyWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

policywatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7127

Læs mere om abonnement her

Adresse

PolicyWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8309

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © PolicyWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
PolicyWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge